| Cracan_Alexandru_1980 a întrebat:

Am vandut un volan de gaming prin intermediul OLX, iar cumparatorul m-a sunat dupa 2 saptamani sa-mi spuna ca nu merge conectat la ps4, el chemand si un specialist in calculatoare, apoi spunand ca a luat filmarile cu mine de pe camera (am dus volanul intr-o shaormerie) si le va duce la politie daca nu ii dau banii inapoi. Pot pati ceva?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca l-ai inselat, asigurandu-l ca functioneaza cu ps4, iti poate face plangere penala pentru inselaciune, bineinteles daca poate dovedi asta, cu caracteristicile tehnice puse in anunt sa discutiile avute.
Daca poate dovedi poti fi condamnat penal, conform Codului penal, citez:
"„ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."
De asemenea vei fi obligat sa restitui si banii incasati, posibil si cu o dobanda.
Cel mai bine este sa-ti restituie marfa si tu sa restitui pretul.

| Simpatic a răspuns:

Mai mult ca sigur joaca la cacealma.
Daca tu stii ca volanul era bun in momentul in care l-ai vandut, nu are ce sa faca.
Nu uita sa ii dai block si sa il raportezi la olx daca continua sa faca chestii de astea.
Probabil el a stricat volanul si acum doreste sa primeasca banii inapoi sau s-a plictisit de acel device si vrea banii happy
In momentul in care tu i-ai dat produsul personal si nu l-ai trimis prin curier, eu unul cred ca ai fost de buna credinta, si daca l-ai lasat intr-un loc si el a convenit sa il ridice de acolo, la fel este problema lui si atat. Si chiar daca il trimiti prin curier, odata ce el accepta acel produs cu sau fara sa ii faca proba pe loc (livrare cu verificare), se considera ca a cumparat in cunostinta de cauza acel produs, a acceptat acel produs asa cum era bun sau rau.
Produsele second-hand sunt greu de probat in general fie ca sunt bune sau rele sau pe parcurs apar probleme si nu se poate demonstra decat prin proba directa pe moment daca au vicii ascunse.
Din moment ce un produs second hand are un anume pret mai mic decat unul de nou, este clar ca acel pret nu poate acoperi si eventuala garantie, cel care cumpara este cel care isi asuma responsabilitatea lucrului cumparat pentru ca el trebuie sa faca proba daca vrea sa obtina ceva in instanta de exemplu...din moment ce el nu poate face dovada ca atunci cand a facut proba produsul a fost cu defect, nu are castig de cauza.
Pe langa asta din ceea ce imi spui volanul tau nu are un defect ci nu este compatibil cu PS4, asta nu este problema ta ci a lui, el cand cumpara trebuia sa stie daca produsul este sau nu compatibil cu playstation 4 ori avea obligatia sa faca pe loc proba!
Sa vii dupa 2 saptamani si sa faci chestii de astea arata cat este de neserios.
Nu o sa il bage in seama nici politia nici nimeni.
Daca iti da recenzie negativa pe olx, contest-o spunandu-le cum sta situatia.
Neseriosi de acestia am intalnit si eu in cei peste 17 ani de cand vand diferite deviceuri unele noi altele second hand, de aceea de cativa ani m-am decis sa vand doar pe plan local si doar cu proba, ca ulterior sa nu aiba nimeni ce reprosa, ai facut proba si mergea? atunci salut.
Am patit o data cu un escroc care dupa ce i-am vandut un set de jante la pret mai mic decat al pietei, parca 1500 de lei ceva de genul, dupa 2 luni de zile mi-a zis sa ii dau banii inapoi ca una dintre jante este stramba laughing
Deci peste tot vezi da de astfel de agarici

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca poti patii, se anunta politia si intri la inselaciune, ti se face dosar penal si este de rau.
Spune-i sa-ti inapoieze volanul si numai dupa aceea ii dai banii inapoi.
Iar pe viitor nu mai vinde nimic fara sa-i faci proba de functionare si evental sa ai martori care vad ca acel lucru functioneaza.

| Alex1322 a răspuns:

Daca stiai ca nu merge pentru ps4 si ca il cumpara pentru ps4 nu trebuia sa i-l vinzi. Omul poate nu avea bani, a stranssi nu si-a mai luat haine, mancare si cand l-a probat a fost dezamagit fiind inselat, trebuia aruncat la gunoi daca era stricat sau vandut pentru pc daca mergea doar pentru pc. Un om corect daca ar stii ca nu functioneaza nu l-ar vinde. Da-i banii inapoi. Tie ti-ar placea sa fi inselat? Nu se fac asa banii din suferinta altora.

| Alex1322 a răspuns:

Infractiunea de inselaciune este atunci cand prezinti ceva ca fiind bun corect ca sa iei bani acel ceva fiind stricat, pe care crl care l-a cumparat nu l-ar fi cumparat daca ar fi stiut adevarul. Se poate face plangere la politie pentru inselaciune daca a fost vandut stricat se poate verifica la reparatii daca l-a cumparat stricat.