| Bogdi12450000000 a întrebat:

Salut! Am pus un anunt de vanzare pe olx, m-am vazut cu cumparatorul a testat produsul, am asistat la instalarea celor necesare, a vazut sa mearga iar apoi mi-a facut plata.Peste o ora sunt sunat ca vrea banii inapoi si ca daca nu ii dau depune plangere la politie pentru inselaciune(ceea ce a si facut).Eu am fost acolo pentru a vedea/verifica produsul iar acesta a dat banii este inselaciune? Pot pati ceva?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este inselaciune daca acel cumparator a examinat si testat produsul, asa ca nu obtine nimic daca ti-a facut plangere penala.
Sigur ca poti raspunde civil daca stiai ca produsul avea deficiente ascunse si care nu au aparut la testare.
In acest caz poti rezolva problema foarte simplu: iti restituie produsul si tu ii restitui banii.

| Violleta2022 a răspuns:

Incearca sa nu mai jignesti userii si sa-ti vezi de propriile raspusnuri daca esti capabil sa le dai, daca nu, mergi mai departe si nu raspunde.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu am jignit pe nimeni cu atat mai mult cu cat individul de mai sus a acuzat eronat autorul intrebarii ca fiind "infractor". Urmati-va sfatul!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand spui cuiva "delirati" este o jignire la adresa celei persoane.

| RxTx a răspuns:

Da poti sa depui si sapte plângeri și la miliție nu numai la poliție dacă tu ai dat factură și ai plătit taxe și impozite statului din banii pe care i-ai incasat
altfel tu esti un infractor care ai înșelat statul
prin ne plata impozitelor pentru banii pe car i-ai primit!

| RxTx a răspuns:

Care este acel prag valoric? Mulțumesc

| Bogdi12450000000 explică (pentru RxTx):

2200de lei

| RxTx a răspuns (pentru Bogdi12450000000):

Legea nr. 12/1990 de asemenea sanctioneaza fapta persoanei care comercializeaza bunuri a caror provenienta nu poate fi dovedita in conditiile legii, conform Art. 1 lit. e.De asemenea aceste bunuri sunt supuse si confiscarii, ori banii proveniti din acestea, asa ca aveti mare grija!
Da, Legea nr. 12/1990 privind protejarea populatiei impotriva unor activitati comerciale ilicite, republicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 291 din 5 mai 2009
la art.1 prevede:
"Constituie activitati comerciale ilicite si atrag raspunderea contraventionala sau penala, dupa caz, fata de cei care le-au savarsit, urmatoarele fapte:
a) efectuarea de acte sau fapte de comert de natura celor prevazute in Codul comercial sau in alte legi, fara indeplinirea conditiilor stabilite prin lege;
e) efectuarea de acte sau fapte de comert cu bunuri a caror provenienta nu este dovedita, in conditiile legii. Documentele de provenienta vor insoti marfurile, indiferent de locul in care acestea se afla, pe timpul transportului, al depozitarii sau al comercializarii. Prin documente de provenienta se intelege, dupa caz, factura fiscala, factura, avizul de insotire a marfii, documentele vamale, factura externa sau orice alte documente stabilite prin lege;
La art 2 se prevede:"(1) Constituie contraventii faptele prevazute la art. 1 lit. a) - k) si se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) faptele prevazute la lit. d) si h), cu prestarea unei activitati in folosul comunitatii sau cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
b) faptele prevazute la lit. c) si f), cu prestarea unei activitati in folosul comunitatii sau cu amenda de la 700 lei la 1.250 lei;
c) faptele prevazute la lit. a), b), e), g), i), j) si k), cu prestarea unei activitati in folosul comunitatii sau cu amenda de la 1.000 lei la 1.500 lei;
d) faptele prevazute la lit. d) si h), in cazul in care au fost savarsite de persoane juridice, cu amenda de la 2.000 lei la 15.000 lei;
e) faptele prevazute la lit. c) si f), in cazul in care au fost savarsite de persoane juridice, cu amenda de la 3.000 lei la 18.000 lei;
f) faptele prevazute la lit. a), b), e), g), i), j) si k), in cazul in care au fost savarsite de persoane juridice, cu amenda de la 6.000 lei la 20.000 lei.

La art. 4 se prevede:
(1) Marfurile sau produsele care au servit sau au fost destinate sa serveasca la savarsirea vreuneia dintre faptele prevazute la art. 1 lit. a), b), d), e), g) si j), daca sunt ale contravenientului sau ale operatorului economic, precum si sumele de bani si lucrurile dobandite prin savarsirea contraventiei se confisca si se valorifica in conditiile legii, contravaloarea lor facandu-se venit la bugetul administratiei publice centrale.
(2) Veniturile obtinute ilicit de persoanele fizice sau juridice din activitatile prevazute la art. 1, precum si incasarile in intregime din vanzarea marfurilor a caror provenienta nu este dovedita se confisca si se fac venit la bugetul administratiei publice centrale.