| Morooo a întrebat:

As avea nevoie de cateva informatii. astazi, eu cu o prietena am urcat in autobuz, ea s-a pus rapid pe un scaun ca sa ocupr loclaughing m-am pus si eu cautand biletele de cand am urcat, cautam setul de bilete incontinuare in geanta in timp ce ea cauta ruta urmatorului autobuz. Am gasit biletele, iar in momentul in care le am scos din geanta a venit un controlor care era imbracat in civil si care a obsrrvat ca atunci am scos biletele, inainte sa se afiseze ca, controlor. Nu trecuse cred ca mai mult de un minut de cand urcasem, a venit imd si a spus ca ne da amenda sa coboram. Am coborat si ne au luat datele evident, pe o amenda de 44 de lei daca o platim pana maine, altfel 150 de lei. Prietena mea insista sa depunem maine o plangere, ce credeti ca este de facut? Este corect si legal sa procedeze in felul acesta?

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Sunt ei foarte tupeiști, frumos era sa va înțeleagă ca ați scos biletele după 1 minut, ca doar le aveați, dar sunt disperați după bani și de asta procedează așa, își permit sa facă asta. Nu aveți ce face, trebuie sa plătiți amenda, nu o sa va ajute nicio plângere, legea ii da voie sa procedeze așa pentru ca practic a prins pe cineva fără bilet.

| AFR81 a răspuns:

Nu este tocmai legal, insa va trebui sa platiti. Am avut un prieten care a urcat, a scos biletul sa-l bage in aparat, iar in secunda doi s-a trezit ca i-a dat cineva peste mana. N-a avut ce face si a fost nevoit sa plateasca amenda. Daca nu dau peste pasageri violenti verbal si, cateodata, chiar si fizic, unii controlori fac abuzuri. 44 de lei nu este o suma chiar asa mare. Spune-le parintilor si, probabil, se va rezolva.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este perfect legal cum a procedat controlorul.
Puteti depune cate plangeri doriti, dar tot trebuei sa platiti amenda, pentru ca el a procedat foarte corect, voi nu!
Puteati sa cautati biletul din statia de autobuz si cand urcati, primul lucuru facut, trebuia sa compostati biletele.
Cum nu ati facut asta, oricine poate sa gandeasca ca nu aveati de gand sa perforati biletele, deci circulati ilegal.

Eu cred ca veti ajunge si cu amenda de platiot si pe toate afisele de "smechere prinse" care din prostie, mai au si gura mare.

| cyupaku a răspuns:

Nu este corect! daca era un tuciuriu nici nu il intreba de sanatate, dar a vazut doua fete frumoase fara aparare si a facut un abuz sa se dea mare