| Wølfię a întrebat:

Amenda Stb.
Acum doua săptămâni am luat amenda ca m-a prins fără bani pe cartela și nu am avut de unde sa plătesc călătoria.
Au spus controlorii ca îmi vine amenda acasă 500 de lei, am zis ok.
Faza este ca au trecut doua săptămâni și amenda tot nu a venit, nu știu pana la urma dacă au trimis-o sau nu, m-am tot milogit de ei.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cand o s-o primesti o sa afli si de la data primirii curge termenul de 15 zile in care ai inlesnirea sa platesti numai jumatate din minimul amenzii.
Poate ca nu te-au amendat, normal ar fi fost sa primesti procesul-verbal de contraventie pana acum.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate doar te au avertizat si nu ti au dat amendă, pe viitor incarca ti cardul STB, călatoria cu mijloacele de transport nu este gratuită, platesti calatoria sau vrei amenda, tu fi cetatean cinstit si corect si plateste asa cum face m toti calatoria cand circulăm cu mijloacele de transport, daca nu platesti mergi pe jos este gratis mersul pe jos.