| florinwuzhere a întrebat:

Salut, azi m-a prins controlul in RATB si desi aveam bani pe cartela nu am taxat asa ca m-au dat jos.Le-am dat cartela, 50 de lei nu aveam si m-au trecut in baza lor de date sau ceva in genul si mi-au spus ca voi primi amenda 150 de lei acasa.
Ce se intampla daca nu platesc? Am 16 ani si problema e ca in timpul anului scolar imi fac abonament pe toate liniile, astfel ca au adresa mea sad

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca primesti amenda si nu platesti pot trimite amenda, spre incasare, la impozite si taxe, care pot incerca o executare silita. Daca nu te pot executa silit, din lipsa bunurilor executabile, pot sesiza instanta de judecata pentru a transforma amenda in ore de munca in folosul comunitatii, te pot obliga pana la 25 de ore.