| ionutpd a întrebat:

Amenzile pentru rovigneta fara semnatura ologrfa se platesc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, asa este, conform OG nr.2/2001, privind regimul uridic al contraventiilor, citez:
"„ART.17.Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei sãvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnãturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata şi din oficiu."
Si ICCJ a dispus ca este vorba de semnatura de mana, detalii vezi in lin-ul dat la primul raspuns.

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La ce semnatura te referi?
Procesul-verbal de contraventie in cazul rovinietei trebuie semnat de mana de agentul constatator, nu este nevoie sa-l semneze si contravenientul.
In lipsa semnaturii de mana a agentului constatator procesul-verbal de contraventie este nul.
Detalii vezi si aici:
http://www.avocatnet.ro/......-deja.html

| ionutpd explică (pentru Ioandelasal):

Pe procesul verbal de contraventie semnatura agentului constatator este electronica nu olografa, deci amenda este nula, nu se mai plateste?

| Ioandelasal a răspuns:

Da, asa este, conform OG nr.2/2001, privind regimul uridic al contraventiilor, citez:
"„ART.17.Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei sãvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnãturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata şi din oficiu."
Si ICCJ a dispus ca este vorba de semnatura de mana, detalii vezi in lin-ul dat la primul raspuns.