| Adrian_22 a întrebat:

Are voie controlorul din autobuz sa ma perchezitioneze?

Răspuns Câştigător
| urbandelice a răspuns:

NU. Nici macar nu au voie sa-ti ceara actele sau sa ti le retina. Doar Politia. Daca mai ai probleme cu ei, spune-le ca mergi cu ei la Politie si le arati acolo actele. Si un sfat: cumpara-ti bilet happy

10 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Nimeni in afara politiei nu are voie sa te perchezitioneze. Asta pentru un civil... Ma gandesc ca la militari mai sunt si alte autoritati indreptatite, dar in nici un caz controlorul de bilete.

| mariazet45 a răspuns:

Nu, nimeni nu are voie sa te perchizitioneze fara manda, teoretic, practic depinde cat de tare esti de gura si cum stii sa arati ca iti cunosti drepturile.

carla
| carla a răspuns:

In mod normal, nu. Acum daca a fost vreo controloare draguta care te-a placut...asta e! :-)

mihaicd
| mihaicd a răspuns:

NU. Doar Politia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Poate doar sa-ti ceara actele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi s-a-ntamplat sa dea sa ma caute in buzunare cand am zis ca n-am buletinul, si am cerut sa imi arate unde e scris ca are voie sa faca asta si s-a enervat, m-a luat cu amenintari, i-am zis sa ma duca la sectie si pana la urma m-a-ntrebat "hai zi cat ai" si am scapat ieftin si repede.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conform codului penal si codului de procedura penala NU. Perchezitia se efectuiaza doar cu mandat eliberat de PROCUROR si se efectueaza numai de catre organele de POLITIE.

| vladgidea a răspuns:

Nu, dar are voie sa te duca la un politist.

| alex80 a răspuns:

Nu, nu are voie. A prezentat vreodata vreun controlor vreun mandat de perchezitie? Nu are acest drept!

| alexvitan a răspuns:

In lipsa unui act din care sa reiasa ca are dreptul acesta nu, nu poate nimeni sa te controleze in geanta sau in buzunare. In general, controlorii profita de faptul ca oamenii nu-si cunosc drepturile si recurg la tot felul marlanii ca sa te intimideze.