| PaulIoan2002 a întrebat:

Armata 2022
Salut, TPU!
Se mai poate face armata cum se făcea pe vremuri? Timp de un an de zile?
Am cautat un răspuns și nu am găsit.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se mai poate. Acum avem armata profesionista, doar in anumite situatii va deveni obligatoriu serviciul ca militar in termen.
Conform L.446/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5) La declararea mobilizării şi a stării de război sau la instituirea stării de asediu, îndeplinirea serviciului militar în calitate de militar în termen devine obligatorie pentru bărbaţii cu vârste cuprinse între 20 şi 35 de ani, care îndeplinesc criteriile pentru a îndeplini serviciul militar."

| mi25 a răspuns:

Raspuns gasesti in LEGE nr. 446 din 30 noiembrie 2006 (*actualizată*) privind pregătirea populaţiei pentru apărare