| MioaraParalescu a întrebat:

Am auzit ca se poate face armata la cerere cum era pe vremuri te instruieste doar dar nu primesti nici un ban nimic e adevarat?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Te rog citeste ce scrie pe site. La conditiile specfice se precizeaza:
Criteriile specifice de recrutare a candidaţilor pentru formarea soldaţilor şi gradaţilor profesionişti sunt următoarele:
a) să aibă vârsta între 18 ani împliniţi până la data începerii programului de instruire şi cel mult 46 de ani, împliniţi până la data finalizării programului de instruire, astfel încât să poată încheia primul contract de angajare cu durata de 4 ani, conform legii;
b) să fie absolvenţi cel puţin ai învăţământului general obligatoriu, iar în cazul în care este elev în ultimul an, să facă dovada absolvirii/promovării examenelor până la data începerii programului de instruire;
c) să posede permis de conducere auto categoriile B şi C - numai candidaţii care optează pentru armele „auto", „geniu" şi „tancuri";
d) să fie de acord să renunţe la gradul dobândit anterior şi deţinut ca rezervist, după angajarea în armată;
e) să deţină diplomă de absolvire a şcolii sanitare postliceale – numai candidaţii care optează pentru profesia de soldat şi gradat profesionist în arma „aviaţie", specialitatea „însoţitor de bord – paramedic".

În funcţie de necesarul de încadrare al Ministerului Apărării Naţionale, pentru anumite arme sau servicii şi specialităţi militare, criteriile de recrutare pentru corpul soldaţilor şi gradaţilor profesionişti pot fi completate cu criterii suplimentare.

În cazul adăugării unor criterii suplimentare, dosarul de candidat trebuie completat cu actele doveditoare necesare.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este adevarat. Te poti inrola la cerere si primesti o solda lunara ca militar angajat pe baza de contract. Daca-ti convine poti continua urmand cursuri si scoli pentru subofiteri, maistri militari sau ofiteri.
http://www.mapn.ro/recrutare/sgv1.php
Unde-i scris cu albastru le poti downloada.

| MioaraParalescu explică (pentru Salontanul):

Multumesc pentru raspuns!
Pot sa ma intolez si daca nu am bacalaureatul? Sau studiile nu conteaza?

| Salontanul a răspuns (pentru MioaraParalescu):

Te rog citeste ce scrie pe site. La conditiile specfice se precizeaza:
Criteriile specifice de recrutare a candidaţilor pentru formarea soldaţilor şi gradaţilor profesionişti sunt următoarele:
a) să aibă vârsta între 18 ani împliniţi până la data începerii programului de instruire şi cel mult 46 de ani, împliniţi până la data finalizării programului de instruire, astfel încât să poată încheia primul contract de angajare cu durata de 4 ani, conform legii;
b) să fie absolvenţi cel puţin ai învăţământului general obligatoriu, iar în cazul în care este elev în ultimul an, să facă dovada absolvirii/promovării examenelor până la data începerii programului de instruire;
c) să posede permis de conducere auto categoriile B şi C - numai candidaţii care optează pentru armele „auto", „geniu" şi „tancuri";
d) să fie de acord să renunţe la gradul dobândit anterior şi deţinut ca rezervist, după angajarea în armată;
e) să deţină diplomă de absolvire a şcolii sanitare postliceale – numai candidaţii care optează pentru profesia de soldat şi gradat profesionist în arma „aviaţie", specialitatea „însoţitor de bord – paramedic".

În funcţie de necesarul de încadrare al Ministerului Apărării Naţionale, pentru anumite arme sau servicii şi specialităţi militare, criteriile de recrutare pentru corpul soldaţilor şi gradaţilor profesionişti pot fi completate cu criterii suplimentare.

În cazul adăugării unor criterii suplimentare, dosarul de candidat trebuie completat cu actele doveditoare necesare.