| Utilizatoare123 a întrebat:

As putea face o afacere de tip cofetarie/patiserie de acasa? Adica sa primesc comenzi si sa le gatesc acasa, nu intr-un laborator, si sa le trimit mai apoi prin posta sau in oras? Sau trebuie neaparat un spatiu special, ca pentru o cofetarie?

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, dar numai daca obtii autorizatii legale de la Sanepid, Pompieri, Apa si gunoi, samd.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum să trimiți prajituri prin posta? Hahaha.

Pentru producere si comercializare alimente ai nevoie de tona de avize sanitare. Nu in apartament la tine

| trophin a răspuns (pentru suntserios):

Era " ...sau in oras" adica tu esti la birou si vrei o gogoasa calda si persoana respectiva o face si o trimite in 7 minute si 32 de secunde

| suntserios a răspuns (pentru trophin):

Da. Posta livrează în 7 minute. Hahahahahhahaha

| trophin a răspuns (pentru suntserios):

Da ma nenea, a vazut ceva pe internet si a zis ca se poate.
nu e "toti pentru unul"? de ce sa ii omori entuziasmul?

| suntserios a răspuns (pentru trophin):

Faptul că îi explici omului ce are nevoie pentru o afacere cu alimente. înseamnă să ii răspunzi la întrebare nu sa ii omori entuziasmul. La ce ajuta entuziasmul daca afacerea nu merge?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți face produse acasă pentru a le vinde la public.
Spațiul și toate accesoriile, inclusiv locul unde ții făina etc, trebuie să îndeplinească condiții aprobate de Sanepid.
Constat că la piață, pe tarabe se vând de exemplu produse din gospodăria proprie, magiun, sau murături. Aceia nu știu cum se descurcă cu legea.

| carevaescu a răspuns:

Da. Mai comandam de la cineva pentru chefuri - nu prăjituri. Dar, e pe încredere si la negru. Omu' are si alt job.

Pt afacere ca la carte, vezi ce spun colegii mai sus.

| KovacsB a răspuns:

Ar merge sa te filmezi cand le faci si sa pui pe internet.Nu ai idee cati de multi idioti se vor uita si este posibil sa castigi mai mult din asta decat din vanzarea lor.

| trophin a răspuns:

Stai la bloc? nu chiar

| trophin a răspuns:

Poti sa faci firma, srl, snc, sa pe apartament, insa iti trebuie locatie

| Standt a răspuns (pentru trophin):

Poate sa faca firma si in garaj. E vorba de securitatea sanitara. Asa ca nu poate obtine autorizatie oriunde.

| trophin a răspuns (pentru Standt):

Era afacere si apoi cofetarie... de ce o freci cu sanitarul tau? pana acolo mai e

| trophin a răspuns:

De ce spulberati visurile oamenilor?
cand comanzi o kebab, nu scuze un kebap, in cat timp ti-l aduce?

| Standt a răspuns:

Poti obtine aviz de la sanepid sa le faci acasa?