| Ionutbutnaru a întrebat:

As putea sa conduc un enduro de 250 daca nu am permis in afara de drumurile neasfaltate, drum de piatra si camp?
Este vreo problema cu politia sau ceva?
Multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fara permis de conducere ai voie sa conduci pe camp, teren viran sau drumuri care nu sunt publice. Si drumurile neasfaltate pot fi drumuri publice.
Conform OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"