| Pamflezistul a întrebat:

Ati citit incredibila declaratie a fratelui raposatului Toni Tecuceanu? TREBUIE CITITA: http://www.alinfarcas.ro/2010/01/12/declaratia-fratelui- lui-toni-tecuceanu/

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Familia bietului om ar trebui lasata in pace. Exista documente oficiale in care se consemneaza cauza decesului, restul sunt povesti cu ceapa. Lasati-l sa se odihneasca in pace.
Sunt de acord si eu ca sunt strategii de marketing, ca sanatatea este o afacere, dar sincer nu cred ca s-a ajuns inca in Romania ca cineva sa fie ucis pentru a vinde un vaccin. Care vaccin oricum a fost deja cumparat de statul roman, deci nu vad cine ar mai avea interese acum sa faca valuri.
In privinta utilitatii vaccinului deja s-a depasit orice limita. Orice vaccinare prezinta o oarecare doza de risc, iar privind individualist, fiecare om trebuie sa socoteasca singur daca merita sa isi asume riscul sau nu. Daca omul sufera de boli despre care se stie ca agraveaza simptomele gripei sau daca pur si simplu are imunitatea scazuta, e clar ca riscul nevaccinarii este mult mai mare decat cel al vaccinarii si nu trebuie sa fii nici medic nici matematician ca sa calculezi asta.
Fara discutie insa, la nivel de colectivitate, vaccinarea unui numar cat mai crescut de persoane este benefica, pentru ca vaccinandu-se un numar foarte mare de oameni se reduce semnificativ posibilitatea de transmitere a virusului. Reduceti problema la colegii de birou sau de clasa: daca jumatate din ei se vaccineaza, sa reduce semnificativ riscul de imbolnavire si pentru cealalta jumatate, care nu s-a vaccinat, din simplul motiv ca cei vaccinati nu vor raspandi virusul chiar daca au intrat in contact cu unii bolnavi.

15 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Banuiam ca ar fi vb. de-o
manipulare; acest om, Dumnezeu sa-l ierte, a murit de "boala la plamani", si nu
de "gripa porcina"; motiv pentru care nu imi voi face, nici vaccinul...

| MisterKat a răspuns:

Totusi a murit cineva de gripa aviara? Cum sa distrus virusul? Va intrebati? A dat cineva ceva in aer si gata a omorat virusul gripei aviare? Daca unii medici insista ca acest vaccin e benefic, de ce nu il fac si copiilor lor? Sa ii vedem la tv, cum isi iau doza de vaccin si sa isi vaccineze proprii copii. Nu au curajul! Totusi mi se pare ca aceasta isterie ataca si oamenii cu facultate, era invitat la Realitatea TV domnul Cristian Andrei(renumit psiholog si realizator de emisiuni la radio si tv) si spunea ca e bine sa faci vaccinul. De ce il face copiilor lui? De ce nu il face mamei lui? Nu au curaj! Orice medicament, incepand de la o simpla aspirina poate avea reactii adverse si contraindicatii! Sanatate!

| MisterKat a răspuns:

*PS:Imi cer scuze ca am scris "sa distrus virusul" in loc de "s-a distrus virusul". Am fost somnoros cand am dat raspunsul. De-abia acum am observat, dar niciodata nu-i prea tarziu.

| anad a răspuns:

E clar ca au fost mai multe cauze si e posibil sa fi profitat de moartea lui pentru a-si rezolva problema vaccinului.Totul este posibil si nu ne mai mira nimic.Am vazut clar si cu alegerile cum poate fi manipulata populatia prin media.Pacat insa ca exista aceasta incertitudine cand este vorba de viata si sanatatea oamenilor.

| liviu00 a răspuns:

Ce dracu va agitati asa? Din cate tin eu minte, epidemii de gripa au mai fost, vaccinuri s-au mai facut, medicii au sfatuit la fel populatia sa se vaccineze, oameni au mai murit din cauza unor complicatii provocate de gripa. Singura diferenta e ca mass-media face mare valva pentru ca vede ca inaptii devin foarte interesati.
Intotdeauna prostii au avut impresia ca lumea comploteaza impotriva lor, de parca ar interesa pe cineva sa scape de niste oameni usor de manipulat.

| LoryM22 a răspuns:

Si colega lui Oana Ioniţă a zis ca nu a murit de gripa porcina pentru ca ea mereu a stat lanaga ei, mai ales ca s-a dus cu masina la munte impreuna cu el si echipa si el deja era racit, dar nu a tratat raceala(obisnuita) asa ca au aparut complicatii, anual mor oameni in zezonul rece, si ea se mira ca fiind o fire sensibila si respirand acelasi aer cu Toni nu s-a imbolnavit, si este suparata pe mass-media care abia ateptau sa sa in tampe caeva si asa tota lumea vazand ca o vedeta a murit de "gripa porcina"o sa isi faca vaccinul de frica majoritatea populatiei.NU EXISTA GRIPA!

| costymaximus a răspuns:

Intradevar sint niste anomalii care ma fac sa cred ca acest virus e o facatura ordinara.Acum nu mai am nici un dubiu, cu toate incercarile mass-mediei sa arate cozile de la vaccinari, este o manipulare grosolana la care multi au aderat.Eu nu cred in continuare in puterea miraculoasa a vaccinului.

| cristinela a răspuns:

Da, cam multe intrebari...

| cretzufinish a răspuns:

Ce e mai grav e faptul ca televiziunile au ascuns acest fapt cum ca suferea si de o boala grava la plamani. Ei au pus moartea pe seama gripei porcine fara aceasta semnificatie doar pentru a convinge oamenii de ase vaccina. Pacat straight face

| mircea a răspuns:

Eu, unul nu stiu de ce va mai mira ca apar astfel de ...intamplari. Totul este regizat cu meticulozitate de "baietii destepti", ca aia prosti sunt la coada sa plateasca taxe si impozite din care sa-si traga ei partea leului. La ce te poti astepta de la o adunatura de oameni cu scoala si pozitie sociala, dar vanduta mogulilor care îi manipuleaza dupa dorinta. De ce sa nu-ti bati joc de oameni, daca ai posibilitatea sa castigi bani buni? Asta este economia de piata la romani : economia "tunurilor"!

| zuly a răspuns:

Este o carte, se numeste "Inventatorii de boli", este despre mafia farmaceutica. Nu am citit-o personal, pentru ca nu am gasit-o, dar am auzit ca lucruri ingrozitoare sunt dezvaluite acolo. La asa nivel a ajuns marsavia oamenilor. Cel mai grav este ca "nasc" virusi, produc antivirusi, ii vand cu sume astronomice, apoi "copiii" lor le scapa de sub control, sufera mutatii pentru care nu mai sunt capabili sa produca remedii in timp util si mor oameni. Multi oameni. Numai minti bolnave sunt apte de asa ceva.
Si acum "on topic" : Au folosit moartea unui om ca strategie de marketing. Trist dar adevarat.

| eva_2950 a răspuns:

Si chiar daca gripa porcina ar fi fost cauza mortii regretatului Toni Tecuceanu, tot nu inteleg de ce s-a creeat o asa isterie? In Romania zilnic mor 5-6 persoane in accidente de masina(nr.persoanelor moarte intr-o luna depaseste cu mult nr.deceselor provocate de asa zisa gripa porcina de la inceputul toamnei si pana acum)si asta inseamna ca acum o sa mergem cu bicicleta?
Eu nu cred ca in totalitate tot ce se zice despre asa zisa gripa porcinna si cu atat mai mult cred ca acest vaccin este precum apa sfintita...nu face bine, dar nici rau.(D-ne fereste sa aiba efecte adverse in timp).
Lucrul cel mai dureros este acela ca ne lasam asa de usor maniputi.parca am fi niste oite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am ramas straight face. Am ramas asa ca asta e Romania in care traim si putini isi dau seama, dar, fratilor, e chiar periculos sa mai traiesti aici! Nu mai stiu ce sa mai faca sa scoata banii, nu mai stiu ce sa mai inventeze.Totul a inceput din vremurile de demult cand "ciuma" facea ravagii. Apoi s-a continuat cu "boala vacii nebune"-care la fel facea victime.In prezent avem de aface cu gripa aviara (cand au hotarat sa omoare pasarile de curte "contaminate) pentru a cumpara alimente de la straini, mai scumpe, bineinteles.Acum se pare ca avem de-a face cu gripa porcina, care dupa parerea mea este o aberatie si acum se pare ca fiecare persoana care decedeaza este de fapt victima acestei gripa. Urmeaza gripa cabalina, probabil ca vor pune toti taranii sa isi eutanasieze caii...Serios! Manipulare ca in Romania nu am mai vazut nicaieri. Ce mai urmeaza? Povestea regretatului Toni Tecuceanu demonstreaza multe.