auran
| auran a întrebat:

Chiar sa fi fost AH1N1? http://www.mediafax.ro/......n1-5263384
Eu nu prea cred... D-zeu sa-l odihnesca!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Auran, de 5 ani lucrez in morga celui ma mare spital de boli infectioase din tara. In fiecare toaman si primavara aveam 1, maxim 2 decedati de gripa si aceia cu boli grave asociate, de obicei varstnici. Acum avem deja mult mai multi si sunt toti tineri, cei mai multi fara boli asociate. Asta este un virus mult mai contagios si care a suferit mutatii si a devenit imi agresiv decat tupinile care circula in mod normal. Se intampla asta, e natural, ca o data la 30-40 de ani sa circule cate o tulpina de virus gripal agresiva care sa dea nastere la epidemii.
La inceput si eu am fost sceptica, am fost aproape convinsa ca epidemia va fi tinuta sub control si nu vom avea decat cativa morti. Acum citeste ziarele: sunt peste 60 de morti si crede-ma ca multi sunt oameni tineri si foarte tineri, sanatosi inainte de chestia asta. Mi-a trecut scepticismul si incerc sa va atentionez si pe voi asupra pericolului real. Nu va oblig sa ma ascultati, dar ar fi intelept sa va mai ganditi o vreme la vorbele mele. Sa stii ca 60 de de decese sunt multe, fiecare in sine este o tragedie, fiecare in sine pare imposibil si inexplicabil. Si la fiecare dintre cei 60 m-am gandit ca urmatorul poate fi cineva cunoscut mie. Inteleg ca va impresioneaza cazul Domnului Tecuceanu, dar nu uitati niciodata ca saptamana viitoare in locul lui pot fi parintii, fratii, fiii vostri sau chiar voi fiindca boala asta nu alege si nu e nici o joaca, nici o gluma, nici o exagerare.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu certitudine va pot spune ca a fost AH1N1 si complicatiile infectiei gripale. Nu uitati ca gripa spaniola, produsa de un virus din aceeasi familie (adica tot H1N1, denumit mai tarziu virusul gripei aviare), asadar gripa spaniola a ucis intre 1918 si 1920 intre 50 de milioane si 100 de milioane de oameni.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Revin, cu scuze pentru revenire. Poate acest caz ar trebui sa ne sensibilizeze pe cat mai multi, sa ne faca sa ne mai gandim o data atat la vaccinare cat si la respectarea masurilor de carantina. Responsabilitatea fiecaruia dintre noi ne poate salva viata.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Probabil a avut si alte afectiuni. Dumnezeu sa-l odihneasca!

Abh
| Abh a răspuns:

Exista gripa porcina si se moare din cauza ei. In orasul meu a murit o gravida de gripa porcina. Avea 4 copii mici, ce au ramas acum fara mama. Sunt mai sensibili cei cu afectiuni cronice, gravidele si copii.Am ramas stupefiata cand am citit ca a murit Toni, Dumnezeu sa-l odihneasca!

| Luori a răspuns:

Eu nu cred. mai 80-90 % nu cred straight face

Dar, D`zeu sa-l odihnesca
Verisorul meu este medic, si a spus ca, gripa AH1N1 este aproximativ ca orice gripa[gripa de sezon chiar straight face ] rolling eyes Complicatiile ce apar sunt problema.

auran
| auran explică:

Brigaela, poate ai dreptate cu cele spune dar, in fiecare an exista o alta tulpina de virus fata de cea pentru care ne vaccinam si totusi nu este atat de mediatizata ca si gripa Porcina.
Cat despre vaccinare, eu cred ca fiecare este responsabil pentru viata lui...

| hiphopbeatz a răspuns:

Pai a fost AH1N1, dar nu pentru ca nu s-a vaccinat ci pentru ca s-a dus prea tarziu la doctor. Dupa cum bine stii/stiti multi au murit din cauza unor complicatii, in cazul lui pneumonie, altii. alte boli:leucemie, boli cronice, bronsite, diabet.
Si din pacate titlul care este predominant este : AH1N1 A Mai Ucis O Victima, dar avea diabet, dar avea leucemie. Let's be serious: aceasta gripa este mai mult mass-mediatizata.

peace sign