| anonim_4396 a întrebat:

Ati dat vreodata vreo banca in judecata? De exemplu BCR? Dobanda variabila a crescut fara sa fim anuntati de la 4% la 9% si rata s a facut de la 150 euro la 300. Nu am mai putut plati si suntem pe cale sa fim executati silit (ipoteca apartament). Daca ii dai in judecata ai sansa sa castigi? Primesti despagubiri, cat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr.50/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.37.În contractele de credit cu dobândă variabilă se vor aplica următoarele reguli:
  a) dobânda va fi compusă dintr-un indice de referinţă EURIBOR/ROBOR/LIBOR la o anumită perioadă sau din rata dobânzii de referinţă a Băncii Naţionale a României, în funcţie de valuta creditului, la care creditorul adaugă o anumită marjă fixă pe toată perioada derulării contractului;
  c) în acord cu politica comercială a fiecărei instituţii de credit, creditorul poate reduce marja şi/sau aplica un nivel mai redus al indicelui de referinţă, acesta având dreptul ca, pe parcursul derulării contractului, să revină la valoarea marjei menţionate în contract la data încheierii acestuia şi/sau la nivelul real al indicelui de referinţă;
  d) modul de calcul al dobânzii trebuie indicat în mod expres în contract, cu precizarea periodicităţii şi/sau a condiţiilor în care survine modificarea ratei dobânzii variabile, atât în sensul majorării, cât şi în cel al reducerii acesteia;
  e) elementele care intră în formula de calcul al dobânzii variabile şi valoarea acestora vor fi afişate pe site-urile de internet şi la toate punctele de lucru ale creditorilor."
Citeste cu atentie contractul de credit, mai ales partea cu dobanda si cu modificarea prevederilor contractuale. Daca s-au respectat prevederile citate atunci n-are rost sa dai banca in judecata, nu ai sansa sa castigi.
Oricum, chiar daca ai castiga, nu primesti nici o despagubire, cel mult se poate reveni la dobanda anterioara.

1 răspuns:
| HDR10 a răspuns:

Depinde ce ati semnat in contract. Cititi cu atentie contractul si daca banca nu a respectat cerintele, cu siguranta puteti sa-i dati in judecata.
Bafta