| Postoo a întrebat:

ATV-urile sunt interzise pe drumurile publice?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este interzisa circulatia ATV-urilor pe toate drumurile publice ci numai pe autostrazi. Sigur ca, pentru a circula legal, este necesar ca acestea sa fie inregistrate, sa aiba numar, inspectia tehnica facuta, sa aiba asigurarea RCA iar conducatorul sa aiba permis de conducere corespunzator.

| Postoo explică (pentru Ioandelasal):

Deci inmatriculate poti circula prin oras. Buun. Si la alea sub 49 cc trebuie doar legislatia presupun nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Postoo):

In prezent mopedele se pot conduce de la varsta de 16 ani si doar cu certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera. De la 19.01. 2013 se vor putea conduce numai cu permis de categoria AM, conform modificarilor aduse la OUG 195/2002 (Codul rutier) prin Legea nr.203/2012.

| Postoo explică (pentru Ioandelasal):

Si categoria AM de la ce varsta se poate lua?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Postoo):

Credeam ca se subintelege, tot de la 16 ani.

| Postoo explică (pentru Ioandelasal):

Am sunat la politie si ATV-urile nu au voie in oras!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Postoo):

Legislatia rutiera nu le interzice circulatia in oras.

| lpavel a răspuns:

Alea mereu au fost interzise...

| robijam a răspuns:

Da sunt interzise.

Răspuns utilizator avertizat
| ianaa a răspuns:

Din pacate sunt interzise! sad puppy dog eyes

| cflorin11 a răspuns:

Sigur ca da. ATV-urile sunt pentru drumuri accidentate

| HDY a răspuns:

Buna seara! As vrea sa achizitionez un atv si ma intereseaza aceasta lege. Puteti sa-mi spuneti unde o gasesc in codul rutier? Va multumesc anticipat!