| Maria1704 a întrebat:

Au voie parintii mei sa ma duca cu ei in alta tara daca eu nu vreau(tin sa mentionez ca am 16 ani)?
Ce se poate face in privinta asta daca oricum am vorbit cu ei explicandu-le ca vreau sa raman, tot ma vor duce cu forta sau vor face ei ceva...

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Au voie pentru că nu ai inca 18 ani și ești sub tutela lor. Va trebui să-ți iei adio de la iubit.

| Maria1704 explică (pentru darrio2007):

Nu am mentionat nimic de niciun iubit, de unde asta?

| darrio2007 a răspuns (pentru Maria1704):

Doar o banuiala.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, ca esti sub tutela lor pana la varsta de 18 ani.

| Maria1704 explică (pentru CodrutElian1990):

Pai si nu se poate face nimic in privinta asta? ...Am pe cineva in familie care a zis ca pot locui cu el
Poate pare absurd, dar chiar trebuie sa raman, imi doresc mai mult ca orice, e cel mai bine pentru mine...

| MattteoAbz1111 a răspuns (pentru Maria1704):

În ce țară vor să te ia părinții tăi?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Maria1704):

Doar cu hotarare judecatoreasca si daca parintii sunt de acord. Atata timp ct parintii nu sunt decazuti din dreptuile parintesti nici o instanta sau organ al administratiei locale sau centrale nu are dreptul sa hotarasca unde sa locuiesti fara acordul parintilor, iar tu esti obligat sa-i urmezi. Altfel ajungi la un centru de educare pana implinesti 18 ani.