| lolnly a întrebat:

Aveam probleme cu somnul si transpiratia excesiva, ceea ce a dus la unele persoane sa spuna ca miros urat, as fi nespalat, evident igiena aveam riguroasa nu era cazu.
Pshiatra la care am fost mi-a pus diagnostic : stare paranoida in observatie, neincredere, si mi-a prescris niste medicamente.Am acceptat ce zice dansa si m-am gandit ca ce imi da ma va ajuta cu somnul.
Prima data cand am fost la ea mi-a luat 100 lei pe motiv ca nu gaseste sa fiu asigurat, desi eram ( chiar medicul de familie a sunat la casa de asigurari cu o zi inainte).
Cum se face ca dupa o luna si 1 saptamana am ajus la aceeasi pshiatra si mi-a trecut din start inapt pe fisa de permis pentru scoala soferi.Cand i-am cerut explicatii a inceput sa abereze niste lucruri care nu au legatura cu mine, poate chiar m-a confundat cu altcineva.Cand am intrat la dansa era agitata, chiar nervoasa spunand ca am avut un comportament aiurea pe coridor si am pus 1000 de intrebari - adica doar am intrebat pe cineva daca sta la rand.Am fost tratat de parca sunt complet nebun, dupa care ea ma intreaba ca ce incerc eu sa o fac pe ea sa creada ca e nebuna.
Chiar si reteta scrisa de dansa era o mazgalitura de nu au inteles farmacistele ce scrie si ca atare am luat medicatia gresita.
Intr-un final dupa ce i-am cerut motivul pentru care sunt considerat inapt pentru a conduce dansa intr-o stare de nervi a sters peste si mi-a pus apt, spunand; "uite cum vin toti cu probleme psihice si te santaseaza".Nu numai asta dar a tot aberat ca eu sunt baiatu ala care lucreaza in fabrica, care sta cu parintii, care a venit la consult si nu avea bani, ca asistenta era alta cand am fost eu.Eu am incercat sa o inregistrez pe telefon ce zice dar nu am reusit s salvez si cica dansa nu pot fara permisiunea ei.Dar ea abereaza complet si se asteapta sa ma internez intr-un spital pentru cei bolnavi psihici sa fiu tinut sub evalare.Deci pe urm m-a trecut apt, azi instructoru ma suna si zice ca sunt trecut inapt.Nu mai inteleg deloc cei cu dansa, ma ajuta cineva cum sa procedez?
Tin sa mentionez ca pe moment eu iau medicatie petru diagnosticul ce mi la pus dansa, care imi pare indoielnic, adica nu inteleg cum analizeaza ea un pacient cand ea insasi are o stare agitata.
Din punct de vedere fizic, psihic eu nu am robleme, ce probleme aveam erau cauzate de stres, astea le-am reolvat si sunt ok, dar dansa spune ca asta doar prin internare intr-un spital pentru cei cu boli psihice se poate verifica, sa fiu tinut sub observatie... Dansa are o stare mai proasta cam mine si totusi eu sunt pacientul, imi pre ciudat. ce pot face ca sa imi dau de permis?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.22, alin.9 din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(9) Avizul de apt sau inapt medical poate fi contestat doar pe baza unei expertize efectuate de instituţiile medico-legale, la solicitarea şi pe cheltuiala părţilor interesate."
Fata de aceasta va trebui sa te adresezi unei institutii medico-legale si sa obtii un act ca nu ai probleme psihice.

| doctorandus a răspuns:

Cu psihiatrii trebuie sa discuti calm si relaxat, nu sa-i acuzi de malversatii. Daca ai sau nu o boala psihica, ramane de vazut, in orice caz poti cere parerea altui psihiatru.

| OoBunnyoO a răspuns:

Mergi la alt psihiatru pentru consult.

Cat despre transpiratia excesiva si insomnii, poate fi vorba de altceva, de la probleme hormonale, pana la probleme cu inima.

| lolnly explică (pentru OoBunnyoO):

Mersi pentru raspuns, probabil asa o sa fac.Totusi am luat teapa de bani, tratat urat si ma gandesc ca respectiva psihiatra o sa faca la fel si altora.As vrea sa depun cumva o plangere, sa i se atraga atentia, nu e firesc comportamentului dansei, mai ales sa aduca jigniri unui pacient.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru lolnly):

Cel mai probabil, da se va comporta asa si cu alti pacienti, insa probabil majoritatea nu se vor mai duce a doua oara la ea. Uite aici un site pe care scrie unde trebuie sa depui plangere:

http://malpraxis.procese-avocat.ro/......eclamatie/

| KiszMy a răspuns:

Faptul că o acuzi de malversații se justifică. Respectul este obligatoriu reciproc, altfel devine obediență.

| lolnly explică:

Multumesc pentru raspunsuri, imi sunt de mare ajutor.Practic eu nu am acuzat pe dansa de nimic, dar ea a spus ca sunt inapt deoarece are ea o presimtire - motivul ei. Si a inceput sa spuna niste lucruri care nu au de a face cu mine.De ex ca lucrez in nu stiu ce fabrica si altele...m- a confundat total si tot isi tine partea ei, fie e dusa cu pluta.Ea a fost agresiva fata de mine si a trecut la jigniri, nu eu.Sa nu mai zic de bani aruncati in vant pe nedrept.

@Ioandelasal deci merg la alta clinica la un psihiatru sa dovedesc ca nu am probleme psihice si pe urma ce fac, ma intorc tot la acea psihiatra problematica cu rezultatul, sau fac fisa de permis auto complet la alta clinica?