| ee a întrebat:

Aveţi cunoştinţă de cel puţin 1 singura cerere de persoană ce s-a adresat fără avocat şi a câştigat la Cedo?

Sau în justiţia din ţara cineva şi-a recuperat banii sau a câştigat sume importante dacă a fost insultat, calomniat etc fără să plătească saci de bani la avocaţi?

Ce face avocatul, îţi ia declaraţie şi dovezile ce le ai şi le depune în scris la instante şi uneori se mai prezintă la termene şi repetă ce a scris în cereri, întâmpinări, audiază martori etc pentru câteva ore de muncă plăteşti şi câteva salarii minime pentru 2-3 hărtii, e simplu dar suprataxat!

https://abuzuri-in-justitie.blogspot.com/

Dar judecătorii fără să fi reprezentat de avocat (adica fara sa platesti pentru 2-3 hartii saci de bani) încep să se facă ca nu înţeleg ce zici, scrii, prezinţi video cu dovezi că iei un pumn ei văd că tu l-ai lovit şi exemple de acest gen pot continua la nesfârşit:

De exemplu: https://culpa-medicala-dinti.blogspot.com/

In reclama cedo se afirmă că:

La CEDO nu e nevoie de avocat. Totuşi, dacă simţi nevoia de asistenta judiciară, poţi apela la ea. Dacă nu îţi permiţi să plăteşti un avocat, poţi contacta o organizaţie de apărare a drepturilor omului, care oferă gratuit asistenta judiciară în astfel de situaţii.

Enumeraţi 1 singura cerere de persoană ce s-a adresat fără avocat şi a câştigat la Cedo?

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La CEDO nu este nevoie neapărată de avocat. Dar când apelezi la ei, trebuie să ai argumente suficiente că drepturile omului au fost încălcate în cazul tău, trebuie să prezinți probe în acest sens. Dacă cererea nu este formulată în mod corespunzător, ea nu este luată în considerare.

| doctorandus a răspuns:

"Nu e nevoie, mai ales in primele etape, sa fii avocat pentru a te adresa Curtii. Cu toate acestea, in cazul în care Curtea va decide sa ceara guvernului sa trimita observatii scrise în raspuns la plangerile facute de tine, vei fi obligat, în principiu, sa fii reprezentat/a de un avocat, care trebuie sa vorbeasca engleza sau franceza."

http://www.avocat-bucuresti.info/stiri/Cum-ne-putem-adresa-la-CEDO/255

| Wr3nch a răspuns:

Asta pare mai mult o reclama la un blog in loc de o intrebare laughing

| ee explică (pentru Wr3nch):

Tu esti cumva avocat speriat ca va stric afacerile, in functie de ce aflu imi perfectionez blogurile si ajut oameni sa nu fie abuzati! nu vand nimic pe bloguri ca sa fac reclama!

| SkyPilot a răspuns:

Vezi aici:
http://www.ziaruldeiasi.ro/local/focsani/dreptate~ni34sk
La cum e presa din Romania, nu garantez ca e adevarat.

| ee explică (pentru SkyPilot):

Florica Glod a fost cadru didactic, doctor in matematica si specialist in mecanica fluidelor. In anul 1997 a iesit la pensie! mda daca esti muncitor imputit sau pensionar lipsit de importanta, handicapat nu ai nici o sansa!

| sofisis a răspuns:

Dap. Cunosc un tip care pana acum a castigat singur toate procesele in care a fost implicat. Deja o face din pasiune. laughing))

| ee explică (pentru sofisis):

Vino cu dovezi articole de presa nu cu vrajeala

| bvzmsam a răspuns:

Cunosc o familie care a câștigat la CEDO acum 2 ani fara avocat, dar barbatul acela aveam vreo 65 de ani si a stiu cum sa vorbeasca astfel incat sa fie ca si cum ar fi spus-o un avocat. Acel om nu lucrase in domeniu, dar stia destul de bine cum se aplica legile.

| ee explică (pentru bvzmsam):

In ce domeniu a lucrat, orice absolvent de drept e din domeniu si favorizat!

| bvzmsam a răspuns (pentru ee):

A lucrat în transporturi, la căile ferate.