| klau95 a întrebat:

Barak Obama e babtist?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu cred ca e babtist, mai degraba catalitic sau alteu.

| loveusa a răspuns:

Nu e catolic, cetatean american de culoare neagra! Fundita?

| loveusa a răspuns:

Nu e catolic, cetatean american de culoare neagra! Funda?

| MrAngelus a răspuns:

Obama este creștin, iar vederile sale religioase au evoluat la maturitate. În The Audacity of Hope, Obama scrie că el nu a fost „crescut într-o familie religioasă". El o descrie pe mama lui, ai cărei părinți nu erau religioși (și pe care Obama i-a descris ca „metodiști și baptiști nepracticanți") ca fiind detașată de religie, și totuși, „în multe feluri, persoana cea mai activă spiritual pe care am cunoscut-o vreodată". Își descrie tatăl ca fiind „crescut ca musulman", dar „ateu convins" la momentul când părinții săi s-au cunoscut, iar tatăl său vitreg era „un om care vedea religia ca pe ceva ce nu era deosebit de util". În carte, Obama explică cum, lucrând cu bisericile negrilor pentru organizarea comunităților când avea 20-30 de ani, a ajuns să înțeleagă „puterea tradiției religioase afro-americane de a declanșa schimbări sociale". A fost botezat de către The Trinity United Church of Christ în 1988.

Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Barack_Obama - ultimul paragraf al sectiunii "Familia și viața personală"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Obama este crestin, iar vederile sale religioase au evoluat la maturitate. În The Audacity of Hope, Obama scrie că el nu a fost „crescut într-o familie religioasă". El o descrie pe mama lui, ai cărei părinti nu erau religiosi (si pe care Obama i-a descris ca „metodisti si baptisti nepracticanti") ca fiind detasată de religie, si totusi, „în multe feluri, persoana cea mai activă spiritual pe care am cunoscut-o vreodată". Îsi descrie tatăl ca fiind „crescut ca musulman", dar „ateu convins" la momentul când părintii săi s-au cunoscut, iar tatăl său vitreg era „un om care vedea religia ca pe ceva ce nu era deosebit de util". În carte, Obama explică cum, lucrând cu bisericile negrilor pentru organizarea comunitătilor când avea 20-30 de ani, a ajuns să înteleagă „puterea tradiției religioase afro-americane de a declansa schimbări sociale".A fost botezat de către The Trinity United Church of Christ în 1988.