| DiannaDi a întrebat:

Bucataria vecinului meu, are perete comun cu dormitorul meu. Problema e ca frigiderul sau produce zgomot, pe care eu il aud si care e deranjant, mai ales noaptea. Nu vreau sa reclam nicaieri asta, pentru ca daca ar veni cineva cu un aparat de măsurare a sunetului, sigur as pierde cauza din start, pentru ca nu e puternic, insa sa-l aud zi si noapte, e deranjant. Vecinului i-am zis si a zis ca nu crede ca vine de la el si nici nu a mai venit la mine ca sa se convingă, cu toate ca a zis ca vine. Nu vreau sa fiu absurda, pentru ca omul are nevoie de frigider, insa ma gandesc si la mine si nu stiu cum sa procedez. Ce sfat imi dati?

21 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus ai 4 solutii:
1.Dopuri in urechi pe timpul noptii.
2.Muti patul in alta camera.
3.Muti patul pe peretele opus si in locul lui muti mobila de pe peretele acela.
4. Izolezi fonic peretele, desi vei pierde cativa centimetri din camera.

| Violleta2022 a răspuns:

Muta-ti patul pe alt perete, ca sa nu mai auzi zgomotul ala.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Dar tu esti sigura ca zgomotul vine de la frigider? Ca acum frigiderele sunt silentioase au decongelare automata numai sunt vechiturile din anii 70, sau poate vecinul tau are un frigider vechi din acei ani, l ai intrebat ce marca de frigider are? Poate acel zgomot vine de la aerul conditionat agregatul face zgomot, si daca este montat sub geamul tau atunci cand tine aerul conditionat pornit pe cald acum, face zgomot

| relian a răspuns:

Injural pe ala care a facut cladirea,sa pui bucataria in pretele dormitorului celuilant aptm asta e idiotienie pe fata,halal arhitect.
Pe de alta parte,se pare ca tu esti genul ala de femeie care i se scoala din orice laughing femeile genul tau maninca zilele alora unde sta,mereu vine cu ceva probleme.
Cel mai indicat in cazul asta este sa stai la casa,deci nu la bloc,nu in cladiri cu mai multe aptm.
Iati casa si atunci sa te vedem cui mai te plingi laughing
Muta patul pe peretele alantu,asa o sa fii mai departe de zic,cel putin citiva metri,alta solutie nu este.

Ori te muti la casa, ori muti patu cit mai departe de acel perete. Daca mai ai si alta camera, mutati locu acolo si lasa pe altul sa stea in acea camera.
Omu pentru ce sa vina la tiene sa se conviga, crede ca e deja convins, numa din cea vorbit cu tine, si-a dat seama cred ce fel de femeie esti laughing

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Există izolare fonică pentru interior, caută placă fonoizolantă. Cred că găsești la Dedeman.

| dualities a răspuns (pentru supadeceapa):

Pluta izoleaza cel mai bine, sunt role de cumparat

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu crezi ca esti cam sensibila? Crezi ca el nu te aude pe tine cand vorbesti, cand razi, cand te iubesti, cand urli ca te certi etc? Si totusi te suporta!

| IceRope a răspuns (pentru anonim_4396):

Era vorba de somn, cap de sticlă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IceRope):

rolling on the floor
Te simți mai bine acum că ai jignit? Sper că da și că te am ajutat!
In ceea ce privește somnul, poate și pe veicnul îl deranjează cu aude de la ea când vrea să doarmă! Și să nu poți dormi de la un frigider și să ii zici asta vecinului înseamnă să ai probleme psihice grave și să te mai și crezi o printesica careia i se cuvine totul

| IceRope a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbești mult și prost, iar de scris scrii și mai prost, băi, warrior of keyboard. La adăpostul anonimatului toți sunteți "jmekkeri", iar atunci când sunteți confruntați într-o discuție față în față faceți pipi pe voi de emoție. LOL

| IceRope a răspuns:

Izolează perete fonic și mută patul în partea opusă a camerei. Vei avea liniștea dorită.

| stef87 a răspuns:

Sa stii ca nu esti singura care are probleme cu sunelte de la vecini! de ceva vreme, de cand s-au mutat niste persoane noi in bloc, am probleme mari. O sa dau o tura la psiholog sa vad daca e ceva in neregula cu mine, ce pot rezlva cu mine, ca toti zic acelasi lucru, sa ma mut EU ( proprietar), si nu sa faca respectivii un gest frumos sa fie mai cumpatati, mai cu bun simt. Chiar si politia mi-a dat peste nas ca ce, nu are ce sa le faca, aia sunt chirias, eu proprietar, sa ma mut eu, ahahaha... pe bune? atat de limitat mintal e poporul asta?

| Cksihja a răspuns:

Poți să dormi în altă cameră sau să-l rogi frumos să mute frigiderul peretele opus. Nu uita să-l rogi frumos nu te răstești sau faci gălăgie ori mofturi.

Răspuns utilizator avertizat
| PRaPRa a răspuns:

Muta-te?

| dualities a răspuns:

Vezi unde are contorul de curent, de obicei in casa scarii.Langa contor este si siguranta generala.Iti garantez ca fara curent, frigiderul nu o sa mai faca zgomot.

| sadrian46 a răspuns (pentru dualities):

Afectezi toți locatarii. Apoi siguranța va fi repusă în funcție. Și frigiderul la fel.

| dualities a răspuns (pentru sadrian46):

Era vorba de siguranta ap respectiv.Fiecare ap are o siguranta generala in casa scarii