| Vsishso a întrebat:

Bunā! Am o intrebare legata de facultate.M-am inscris in Iasi anul trecut la buget si vreau sa ma retrag acum, mentionez ca nu am sustinut niciun examen. Daca vreau sa ma inscriu intr-un alt oras la o alta facultate, mai pot intra la buget? Sau mai e valabila aia cu "din anii de studiu scazi perioada finantata de stat"?(adica sa platesc un singur semestru)
Multunesc anticipat!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.142, alin.(6) si urm. din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."

| Vsishso explică (pentru Ioandelasal):

Stiu ca statul plateste o singura facultate, dar in situatia mea, daca ma inscriu in vara in alt oras, mai intru la buget daca am fost deja un semestru?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Vsishso):

N-ai citit cu atentie prevederile legale.
Vei intra pe loc cu taxa, daca exista asemenea locuri la noua facultate.
Daca nu exista poti intra pe loc bugetat dar numai daca platesti cheltuielile de scolarizare la prima facultate si depui actul de plata la dosar.

| Vsishso explică (pentru Ioandelasal):

Mi s-a spus astazi la secretariat ca o sa primesc o adeverinta care sa arate ca nu am frecventat cursurile si o sa intru la buget la noua facultate daca au locuri

| Ioandelasal a răspuns (pentru Vsishso):

Asta este altceva, puteai sa spui de la inceput si-ti spuneam ca poti intra pe loc bugetat.

| nimfomana a răspuns:

Daca renunti la facultate de ce te apuci de alta?

| Vsishso explică (pentru nimfomana):

Pentru ca mi-am dat seama ca e o facultate cu care n o sa fac nimic...si vreau sa merg la inginerie