| RonaldCasian a întrebat:

Bun TPU!
Am o problema in care eu cred ca sunt putin neandreptatit. Acum 1-2 luni colegi mei se jucau cu niste globui asa ca m-am alatuat si eu, dar pe langa mine mai era un coleg mai salbatic care din greseala a lovit un TV cu plasma (al clasei noastre) mai exact un TV Akai LT-3905HD. Partea neaspa e ca diriginta ne-a pus sa platim Tv-ul si pe cei care nu l-am lovit (pe motiv ca cica colegul a fost provocat). Noi ne jucam frumos, dar colegul acela "mai salbatic" arunca cu toata puterea. Ceva sfaturi? (nu sunt intr-o situatie finaniciara foarte buna am un singur parinte)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest caz diriginta nu a procedat corect si conform legislatiei scolare. Cel care a stricat TV trebuie sa-l plateasca, conform Statutului elevului, citez:
"ART. 14. Elevii au următoarele îndatoriri:
  j) de a păstra integritatea şi buna funcţionare a bazei materiale puse la dispoziţia lor de către instituţiile de învăţământ preuniversitar;
  k) de a plăti contravaloarea eventualelor prejudicii aduse bazei materiale puse la dispoziţia lor de către instituţia de învăţământ preuniversitar, în urma constatării culpei individuale;"
"SECŢIUNEA a 5-a.Pagube patrimoniale
  ART. 28. (1) Elevii care se fac responsabili de deteriorarea sau sustragerea  bunurilor unităţii de învăţământ sunt obligaţi să acopere, în conformitate cu prevederile art. 1357-1374 din Codul civil, toate cheltuielile ocazionate de lucrările necesare reparaţiilor sau, după caz, să restituie bunurile ori să suporte toate cheltuielile pentru înlocuirea bunurilor deteriorate sau sustrase.
  (2) În cazul distrugerii sau deteriorării manualelor şcolare primite gratuit, elevii vinovaţi înlocuiesc manualul deteriorat cu un exemplar nou, corespunzător disciplinei, anului de studiu şi tipului de manual deteriorat. În caz contrar, elevii vor achita contravaloarea manualelor respective. Elevii nu pot fi sancţionaţi cu scăderea notei la purtare pentru distrugerea sau deteriorarea manualelor şcolare."
Spune-i dirigintei situatia ta materiala si prevederile citate si o rogi sa le aplice.

| RonaldCasian explică (pentru Ioandelasal):

Merci, ai funda. Azi am avut o sedinta, iar diriginta a avut o "criza" ca sa spun asa.Si s-a rezolvat.

1 răspuns: