| DVDextra a întrebat:

Buna
Acum 2 ani am cumparat un teren de 220 mp, avand accesul la teren pe terenul unui vecin arabil, iar terenul cumparat de mine fiind infundat spre padure.In momentul cumpararii vecinul mi-a zis ca imi da drum de acces, acum nu ma mai lasa sa trec.
Cand am facut cadastru vecina a fost de acord sa imi dea drum de acces.Iar eu i-am dat acum 2 ani un avans de 500 RON.
Ce pot face eu in instanta si care mai este legea acum?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi fost bine sa fii incheiat un act cu vecinul pentru servitutea de trecere, eventual un act autentic.
Daca nu izbutesti o rezolvare amiabila si nu ai alt drum de acces poti intenta o actiune pentru obtinerea servitutii de trecere, la judecatoria de care apartineti. Daca poti dovedi intelegerea si faptul ca i-ai platit atunci sigur vei obtine o hotarare favorabila.