| ConstantinAndrei a întrebat:

Salutare. Doresc sa dobândesc un teren și nu știu cum sa abordez situația. Inițial a fost un sigur teren de 15m lățime. Casa fiind construita pe lățimea terenului s-a împărțit în 3(vecin stânga-eu-vecin dreapta). Vecinul din dreapta a murit în urma cu câțiva ani buni(apx 7 ani) dar nu a lăsat moștenire casa nimănui (nici copiilor sau fraților sau ce rude mai are). Actele proprietății sunt la o fiica de-a lui. În tot acest timp bucata de casa care e pe terenuri lui s-a degradat, terenul e plin de mărăcini și sunt nevoit sa îl tot ingrijesc ca să nu mă trezesc cu șerpi sau alte animale în bucata mea de curte. Cum pot face ca să întru în posesia părții lui de teren având în vedere ca nimeni nu se îngrijește de ea și nici nu va avea intenția sa investească la cât de dărăpănate e totul?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Vecinul nu trebuia sa lase cuiva casa prin testament sau un alt act de transmitere a proprietatii in timpul vietii, exista mostenirea legala si mostenitorii sunt copiii si sotul supravietuitor, trebuie doar sa faca procedura succesorala la un notar public.
2. Poti obtine terenul prin cumparare de la mostenitori.

| relian a răspuns:

Casa lu vecinatu, apartine copiilor lui, chiar daca aia nu au acte, is mostenitori.
Cum sa faci sa intri in posesia acelui loc? Simplu, contacteaza pe fica aluia, spune-i ca esti interesat sa cumperi si cam asta ar fi tot.

Daca ea accepta, spui sa mearga sa faca acte, sa dezbata mostenirea la notar, apoi iti vinde tie.

Ar mai fi inca o chestie, dar nu stiu cit de reala este sau daca ar fi asa ceva in RO.
Sa cauti sa vezi daca vecinu asta al tau sia platit taxele pe acea casa si teren.
Daca na platit taxele de multi ani, mergi si intreaba la notar, daca le platesti tu, terenul tiar putea reveni tie legal?

Nu stiu de unde stiu sau am auzit, dar se poate si asa ceva, nu stiu daca in RO, dar am auzit sigur, insa nu stiu in ce tara se practiva chestia asta.

Deci 3 case sta pe un teren de 15 m latime vorbesti serios? laughing pai cei aia bloca sau cei, pfff si eu care ma gindesc ca pentru o casa si 25 m e putin.
Mama a avut 33 m latime, doar o casa, apoi i-a dat lu sora mea sia cum mai are 17 m singura ea.

O casa daca sa zic sa stai la casa, eu cred ca ar trebuie sa aiba o latime la strada de 25 m, aia numesc eu casa, restul sa stau in 2-3 m, pai ma duc la bloc laughing aia nu mai e casa.

| ConstantinAndrei explică (pentru relian):

Am înțeles.

Este o singura casa care a fost împărțită în 3, ea având 3 întrări prin exterior. Chestia e ca eu am reușit sa cumpăr fix partea din mijloc. Iar ca să ajung în spatele curții trebuie sa întru prin casa. Știu ca e ciudata situația, tocmai de aia încerc sa cumpăr și bucata vecinului...

| relian a răspuns (pentru ConstantinAndrei):

Naspa de tot, dar asa e cand nu ai bani, asa e cand esti sarac, orice este bun, sa ai unde sa stai, sa dormi etc.

Problema e ca deja sintem departe ca civilizatie, nu mai traim ca acu cateva sute de ani, dar se pare ca atunci cand nu ai cu ce, nimeni nu te ajuta, orice e bun.
Cind auzi pe cate unia, vai pe vrema comunistilor era bine, era bine pe dracu, cand sa ajuns la fundu sacului s-a destramat sandramaua de tot si rezultatul este ce vedem acu, saracie, lipsa de locuri de munca, oameni care nu au unde sa stea.
De muncit ar munci oricare, daca ar avea unde, nu sta nimeni sa fie joburi sa sa zica ca nu ar fi curios.Toti oamenii ar munci sa poata avea unde sta si ce minca.
Daca tu ai bani sa cumperi si partea ce spui, daca acolo nu mai locuieste nimeni, oricum eu nu cred ca cine este mostenitor o va vinde altcuiva, stii de ce?
Pt ca este o casa comuna, acum ai spus chestia asta si cei care au prioritate sa cumpere esti tu si alalant proprietear, cred daca nu ma insel ca atunci cand vinde pe voi va trebuie sa va intrebe primii, iar doar daca voi spuneti ca nu sinteti curiosi, atunci poate vinde altora.

Asaa ca atentie la chestia asta, nu lasa mostenitorii aluia sa vina mai stiu eu cui, informeaza-te, ori cum am zis intreaba pe femeia respectiva daca vinde. O sa ai 2/3 din suprafata aia, e ceva mai bine.
Bafta oricum, sper sa fie bine si sa cumperi tu acea parte.