| Iuly04 a întrebat:

Buna am 16 ani si 7 luni si sunt împreuna cu prietenul meu de 21 de ani, împreuna avem un copil, dar noi nu suntem căsătoriți si vrem sa părăsim țara dar părinții mei nu sunt de acord! Putem părăsi fără acordul lor?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind minora si necasatorita nu poti parasi tara fara acordul ambilor parinti, respectiv acestia sa dea o declaratie notariala autentica, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu puteti parasii tara tu si copilasul, pentru ca esti minora si esti sub tutela parintilor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti fara acordul lor

| KronstadtResurrection a răspuns:

Daca tu ai 16 ani si 7 luni, n-ai cum sa fii cu prietenul tau impreuna de 21 de ani. Te mananca in fundulet sa faci copii, dar habar n-ai sa scrii o fraza cat de cat corect. Ce-o ajunge de copiii aiaai tai...

| AnoAnonima0 a răspuns:

Din pacate nu poți.