| Iuly04 a întrebat:

Am 16 ani si 7 luni am un copil de 2 luni, vreau sa plec cu iubitul meu de 21 de ani din țara dar părinții mei nu sunt de acord, ce pot face!? Pot părăsi țara fără acordul lor?

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wow, m-a mirat că ai zis ca altele fac de la 14 15 ani copii. Draga mea, departe de ele nu ești. Dacă ai copil de 2 luni, ai rămas gravida la 15 ani, deci.
Nu te baza pe vorbele lu iubi. Ție îți trebuie un act care sa dovedeasca ca el e responsibil de tine și de copilul vostru, adică ar însemna să te căsătorești ca să nu ramai pe drumuri cu un bebeluș și fără a fi majora măcar. Dacă iubi al tău cel "foarte responsabil" e de acord sa te ia de nevasta, atunci du-te, dacă nu, stai acasă și ăsta e și un test pentru el. Îți cam dai seama cât de departe vrea sa ajungă cu tine.
Baftă!

| Iuly04 explică (pentru anonim_4396):

Pai si ma pot căsători cu el!? Trebuie sa fie si părinții mei de fata? Si nu e problema nimănui la cat am rămas gravida!

| AdrianVoicu a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce iti bati capul cu totii prostii?laughing

| Ara997 a răspuns (pentru Iuly04):

Ai nevoie de incuviinarea parintilor/tutorelui.
si motiv intemeiat ai :copilul care ii poarta numele.
ai tai ce motive au ca nu te las sa te casatoesti? daca tucrezi ca nu sunt serioase incearcasa-i convingi ca vretisa fiti o familie si sa-si dea acordul la casatorie.
altfel nici nu poti parasi tara cu el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iuly04):

Cauți ajutor și esti prea agresiva. Atunci când ceri cuiva sa te ajute, în primul rand trebuie sa fii politicoasa și pregătită atât pentru critice cât și pentru sfaturi. Asa vrei tu sa pleci cu iubi? Crezi că dacă e iubi cu tine, gata, te tine vreun duh sfânt de picior si nimic nu se întâmplă. Deschide ochii și mai cauta și singura, nu aștepta mura-n gura!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdrianVoicu):

Pentru că voiam sa o ajut, dar e foarte obraznica.

| Iuly04 explică (pentru Ara997):

Mulțumesc de sfat

| Ara997 a răspuns (pentru Iuly04):

Of,. ai grija de tine si de ala micu. in tara te ajuta familia, cunostinte dar afara cu un copil mic e f. greu. trebuie sa fie cumva luat in evidenta, trebuie vaccinat trebuie ingrijit conditii cat de cat., nu e simplu deloc. ori ai motive f. inteleiate ( nu promisiuni) sa te bazezi pe baiat, ori stai cuminte si incearcasa te descurci aici in tara.
p.s. imi pare rau ca m-am zburlit la tine, imi pare rau ca nu ai persoane de incredere care sa te sfatuiasca in favoarea ta si a copilului. incearca sa vezi si punctul de vedere al parintzilor. incearca sa -i asculti, probabil te temi ca-l pierzi pe iubi daca pleaca si tu ramai, in ziua de azi tinerii nu mai sunt responsabili, fac un pui si parasesc cuibul f usor. de bine de rau casatoria mai reprezinta inca o garantie (prin drepturile si obligatiile ce decurg din ea)/.
numai bine!

| Iuly04 explică (pentru Ara997):

Tatăl copilului e plecat de lângă noi! Dar nu ne este bine asa si am zis sa ne mutam împreuna! Mama mea este plecată si ea la munca... m-am saturat sa stau cu tatăl meu, nu ne înțelegem! Mulțumesc mult de sfat! Dar Daca tatăl copilului este plecat de o luna si jumătate si nu nea- părăsit pana acum nu cred ca o va face Daca ne mutam lângă el! Plânge mereu când vede băiețelul...

| Ara997 a răspuns:

Tu spui glume la ora asta?
pai casatoreste-te (cu dispensa) si nu mai esti in "ocroirea " parintilor.
da te ia domnul iubit? aici e intrebarea. ca iubit tiai tras, bebe ai facut, da familie ati uitat sa intemeiati.
si daca domnul iubit vede alta fusta si te lasa cu copil la nici 18 ani singura in tara straina ce faci? (si s-au vazut destule)
Sa vina "iubitu" sa e ceara sa faceti acte sa ai o garantie ca macar ca nu esti a nimanui, pune-l pe iubit sa fie responsabil nu sa te plimbe prin in tarile calde.
fata draga:
scoala, prietenie, job, casatorie, copil, casa, pe urma plimbare
p.s. macar copilul poarta numelele tatalui?

| Iuly04 explică (pentru Ara997):

Nu, nu am chef de Glume! Am cerut si eu un ajutor! Nu este problema nimănui ce am facut eu cu viața mea! Am un copil asta e, s-a întâmplat acum nu am ce sa fac, nu sunt nici prima dar nici ultima care face copii la vârsta Sta, sunt altele care fac de la 14-15 ani! Da copilul ii porta numele! Daca m poti ajuta cu un sfat cu o părere iti mulțumesc Daca nu, nu mai critica aiurea! Nimeni nu știe ce e in viața mea!

| Iuly04 explică (pentru Ara997):

!

| Ara997 a răspuns (pentru Iuly04):

Nu am vrut sate supar dar am vazut negru in fata ochilor cand am vazut ce-i cu viata ta.
nu te supara, vezi ca iubitul tau sa nu fie vreun interlop vreun traficant de carne vie. macar acum in ceasul al 12-lea

| iStarGaming a răspuns:

Da, dar trebuie sa faci la o procuratura împuternicire, dar faza urâtă e că trebuie si părinți să fie acolo, singurul lucru e sa intri in portbagaj, atât poți face ești minoră.