| Viahahdhj a întrebat:

Buna, am 17 ani si o lună și as vrea să plec de acasă (mentionez ca sunt fata)dar problema e cu tatăl meu e un om violent... întrebarea este pot să plec fără să am probleme cu poliția sau sa ma poata aduca acasă cu forta? Si mentionez ca as avea unde să stau daca as pleca. Astept răspunsuri.

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

,,nicaieri nu e mai bine ca acasa" tocmai a spus ca tatal ei este un om violent. Cum ii poate fi ei bine acasa?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cat mai e pana la 18 stai cu violentul dupa pleci relaxata

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului civil domiciliul minorului este la domiciliul parintilor sau a unui reprezentant legal, daca parintii nu mai traiesc, sunt decazuti din drepturile parintesti sau plecati in alta tara.
Ai putea pleca, instiintandu-i unde pleci, pentru a nu te da disparuta. Parintii au dreptul sa solicite, printr-o actiune in instanta, reintoarcerea la domiciliul lor si hotararea judecatoreasca va stabili daca trebuie sa te reintorci sau nu si abia apoi, daca instanta hotaraste sa te reintorci, se poate folosi si forta, daca nu re reintorci de bunavoie.
In orice caz te sfatuiesc sa te gandesti bine, mai ales daca esti inca in perioada studiilor, de regula nicaieri nu este mai bine decat acasa.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Nemessys):

Scrii ca sa te afli in treaba si sa te bagi in seama.
Vezi ca am scris "de regula", asta inseamna ca sunt si exceptii.

| monicaaa17 a răspuns (pentru Nemessys):

Dar crezi ca i-ar fi bine sa plece de nebuna pe strazi? Ce ai sfătui-o?

| Nemessys a răspuns (pentru monicaaa17):

Sa astepte pana face 18 ani ca dupa aia sa plece.

| Nemessys a răspuns (pentru Ioandelasal):

,,nicaieri nu e mai bine ca acasa" tocmai a spus ca tatal ei este un om violent. Cum ii poate fi ei bine acasa?

| darrio2007 a răspuns:

Cum te vei intretine daca pleci de acasa? Ca nu pari sa stii sa faci ceva la varsta asta. Mai devreme sau mai tarziu, tot acasa vei reveni. Vei ajunge ca altele prin alte tari, la produs. Baga-ti mintile in cap si stai acasa.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti pleca de capul tau, fiindca parintii pot sa anunte Politia ca ai disparut de acasa si ei te aduc cu forta inapoi.
Ai doar 17 ani si esti minora, fiind sub tutela parinetasca, pana la implinirae vasreti de 18 ani.
Daca nu se poate cu vorba buna, se poate cu forta si poti fii internata intr-un centru de copii (orfelinat), pana la varsta de 18 ani.
Se pare ca tu esti un copil "problema" odata ce vrei sa fugi de acasa, ca ti s-a facut de sex cu barbati.
Cumva tatal tau are dreptate sa te tina din scurt, odata ce ai inceput sa te destrabalezi.

https://www.tpu.ro/......a-eram-in/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă pleci inainte de a împlini 18 ani îți complici viața. Nu te aduce cu forța dar nu ai unde să pleci, fără să te ajute cineva dinafară. Acea persoană calcă legea. Apoi dacă nu revii acasă, se va decide ca să fii într-o casă a copilului într-o situație care nu ai dori. Asta până la 18 ani. Așa că, dacă integritatea corporală nu îți este amenințată, așteaptă până la 18 ani.

| Andreeush a răspuns:

Atâta timp cât nu ești majoră nu ai cum să pleci de acasă.
Părinții tăi pot anunța dispariția ta la poliție.
Ori stai acasă și mai aștepți un an până faci 18 ani ori ceri ajutorul altor persoane cum ar fi alte rude, protecția copilului.

| Dana1999 a răspuns:

Fii o fata matura si înfrunta viata asa cum e. Esti minora, nu e normal în societatea noastră sa fi independenta. Asuma ti daca esti asa matura. In caz de ai un tată violent, suni la poliție, la protecția copilului. Ceri ajutor. Si cand esti major se procedeaza asa, Nu dai bir cu fugitii si ne dăm dispărute.

| Justme79 a răspuns:

Poți pleca oricând, din câte știu eu chiar daca încă ești minora... faza este să te gândești bine daca acolo unde te vei duce îți va fi bine ști vorba aceea sa nu sari din lac in puț toate cele bune îți doresc take carehappy