Întrebare recomandată | tzitzica a întrebat:

Am 17 ani iar prietenul meu 22 si as vrea sa ma mut la el. Doar ca parintii mei nu ar fi de acord cu acest lucru. Pot sa stau la el fara ca legea sau politia sa ma oblige sa merg acasa?

20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia si legea nu-ti fac nimic, singurii care pot cere inapoierea ta la domiciliu sunt parintii, pe calea unei actiuni in justitie. Abia dupa ce-ar obtine o hotarare judecatoreasca in sensul inapoierii la domiciliu poate interveni si politia.
Totusi, te sfatuiesc sa te mai gandesti inainte de a face acest pas, s-ar putea sa regreti destul de repede. Mai mult, s-ar putea sa ramai gravida si prietenul sa te expedieze, am vazut destule asemenea cazuri. De altfel, chiar pe TPU, au fost asemenea exemple.

| tzitzica explică (pentru Ioandelasal):

Si daca as spune sau oamenilor legi ca am plecat de bunavoie? K nu vreau sa pateasca el ceva din cauza k ii major... Mie mi frica doar de faptul ca m-ar aduce inapoi acasa atata timp cat eu nu vreau

| Ioandelasal a răspuns (pentru tzitzica):

Daca parintii cer inapoierea ta la domiciliul lor, pe calea unei actiuni in justitie (un proces la judecatorie), vei declara acolo ca te-ai dus de bunavoie, fara ca prietenul sa-ti faca promisiuni de casatorie si ca vrei sa locuiesti cu el. In functie de probele ce se vor administra judecatorul poate decide inapoierea ta la domiciliul parintilor sau poate respinge actiunea parintilor si atunci ramai cu prietenul.

| Raiden a răspuns:

Du-te fetito si reclama-l pe nenorocitu ala. Du-te la scoala.

| tzitzica explică (pentru Raiden):

O sa continui sa merg la scoala stai linistit. Chiar daca as sta cu el

| Raiden a răspuns (pentru tzitzica):

Si marmota invelea ciocolata in staniol, nu? laughing

| mona a răspuns:

Esti minora, mai asteapta un an si nimeni nu iti poate face nimic

| loveyouschatz a răspuns:

O sa iti faci singura probleme. Daca nu ii bagi in seama pe ai tai este mai bine! Poti pleca si de acasa de la 16 ani.Nu are nimeni ce sa iti faca daca dai declaratie la politie pe propria raspundere

| deya100 a răspuns:

Eu iti recomnad sa astepti pana faci 18 ani si poti pleca fara problema dar sa nu uiti de parintii tai sa vorbesti cu ei si sa ii faci sa inteleaga ca esti fata mare si te descurci...dar fii atenta uneori aparentele pot insela aducand multe necazuri!
Bafta! happy

| theona13 a răspuns:

Viata nu e roz asa cum crezi tu.mai incolo te va mustra constinta. dragostea nu ti da banii necesari in viata.mai intai termina scoala si apoi gandeste te la fugit in lume.mai incolo la 30 de ani unde crezi ca vei lucra?

| Ursoianu23Ovidiu a răspuns:

Intr-un fel sau altul esti minora, asa ca macar asteapta varsta de 18 ani si apoi poti face ce doresti fara sa iti mai pese de cei din jur
Funda?

| Andreeashine a răspuns:

Eu sunt de parere ca nu este bine sa pornesti o cearta cu parintii tai.Ai 17 ani inca, nici macar nu esti majora si chiar daca ai fi nu este bine sa te distantezi de parintii tai, sa rupi legatura cu ei.Probabil ei au un motiv pentru care iti interzice asta, ceva pe care tu nu vezi pentru ca esti foarte indragostita si nu poti gandi limpede.Incearca sa intelegi ca parintii tai nu iti vor raul, ei iau anumite decizii pe care le considera cele mai bune pentru tine la momentul respectiv. Datorita lor existi acum pe lume, ei sunt cei carora trebuie sa le multumesti toata viata.Sunt singurele persoane din viata ta care te iubesc cu adevarat si neconditionat. Uneori nu ne dam seama si avem impresia ca unele persoane sunt mai importante decat parintii, insa nimeni niciodata nu va fi mai important decat proprii parinti.Stiu ca probabil raspunsul meu nu o sa te multumeasca, pentru ca este foarte evident ca nu iti vezi parintii asa cum am spus eu mai sus.Eu sunt de aceiasi varsta cu tine si in urma cu cativa ani eram foarte revoltata pe ei ca nu imi acorda libertate de care am nevoie(sa merg si eu in club,sa dorm in alta parte noaptea, cum ar fi la un baiat etc) Insa acum le multumesc din tot sufletul, deoarece daca mi-ar fi acordat aceea libertate de a pierde noptiile pe unde vreau eu, as fi facut multe greseli, pe care nu le realizam la vremea acea.

| tzitzica explică (pentru Andreeashine):

Da nu mi se pare ok k la 17 ani sa fiu pedepstita din orice lucru marunt

| Lightning1997 a răspuns (pentru tzitzica):

Lucru marunt? Ti se pare lucru marunt ce vrei sa faci? Mai gandeste-te, ca nu faci bine, esti minora, iar prietenul tau nu poti sa stii cum s-ar fi comportat cu tine daca te-ai fi mutat la el.Esti inconstienta de consecintele acestui fapt gresit pe care vrei sa il faci.

| Teeestiwudnejwns a răspuns:

Da, pana la 18 ani parintii raspund de tine si au tot dreptul sa te ia acasa folosind orice mijloc legal. Iti recomand sa nu faci acest pas, sa fugi de acasa pentru ca dragostea nu tine pentru totdeauna...

| DannyEllla a răspuns:

Dupa mine ar trebui sa ai o discutie cu prietenul tau si sa il intrebi de ce te iubeste si daca este de acord sa mai astepte un an pentru tine, astfel, daca este de acord, cu toate ca ar fi greu, inseamna ca tine la tine.Cat despre parinti,poate daca te duci impreuna cu el si le vorbesti calm,iar daca tipul nu este un idiot,sau cum ii spun cei de mai sus,poate vor fi de acord cu relatia voastra.
Ai spus ca parintii tai te pedepsesc din orice lucru marunt,gandeste-te ca esti cea mai importanta pentru ei,mai ales ca mai ai putin si pleci de acasa,este ormal ca unii parinti sa fie mai perfectionisti decat altii,eu cu toate ca sunt inteligenta si nu intru in probleme,sunt mai des pedepsita decat orice alt copil de varsta mea, dar cu toate astea stiu ca ma iubesc, deci fii atenta la ce ai acum si la ce s-ar putea sa pierzi si gandeste-te la ceea ce vrei sa faci in viata, fie ca are sau nu legatura cu prietenul tau, caci se poate sa faci o greseala pe care o vei regreta.

| ORL a răspuns:

Fetito. o sa te saturi cand o sa te casatoresti sa stai in aceeasi casa cu un barbat... profita de momentele cat mai poti sta cu parintii... pe urma o sa plangi lipsa lor. Eu am tot 17 ani. si daca as fi in locul tau nu as face asta. Plus ca sentimentele dintre voi ar fi mai puternice. va interveni dorul si etc. atata timp cat nu va vedeti mai mereu.

| iordanescu a răspuns:

Eu sunt de acord cu parinti tai esti inca minora trebuie sa asculti de parinti taiwinking

| Manciu_Georgiana_1995 a răspuns:

Draga tzitzica si eu sunt in aceiasi situatie si te inteleg perfect! nu tine cont de nimeni atata timp cat iubesti si esti iubita... daca esti sigura de sentimentele tale si de ale lui faceti acest pas! dar gandeste-te bine daca sentimentele tale pentru el sunt pentru totdeauna! parintii tai te vor intelege cat iubesti at cand nu te vor mai avea... si atata timp cat tu pleci de buna voie de acasa nimeni nu iti poate face nimic!

| Ilie_Mihai_1995 a răspuns:

Nu iti poate face nimeni nimic deoarece tu decizi chiar daca nu ai 18 ani, cunosc si eu pe cineva care a fost in situatia ta si nu a avut ce sa ii faca politia deoarece s-a dus de buna voie dar totusi eu te sfatuiesc sa nu te certi cu parinti tai!