| Ale754 a întrebat:

Buna! Am 17 ani si doresc sa imi schimb domiciliul. Doresc sa precizez ca ambii parinti, care sunt divortati sunt de acord si ma vor ajuta cu aceasta schimbare. Intrebarea mea este daca poate interveni o alta persoana pentru a ma reintoarce acasa. (Tata vitreg care nu are niciun drept legal asupra mea)

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca parintii sunt de acord poti sa-ti schimbi domiciliul, la oricare dintre ei sau chiar altundeva, bineinteles daca ai o locuinta in proprietate sau te ia alta persoana in spatiu.

| Ale754 explică (pentru Ioandelasal):

Pai in regula, dar eu vreau sa stiu daca doar se pot cauza alte probleme, repet chiar daca ambii parinti sunt de acord, plus ca nu e o mutare definitiva

| Ale754 explică (pentru Ioandelasal):

De exemplu daca tatal meu vitreg anunta politia, dar ambii parinti stiu de mine si unde sunt, ce se intampla?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ale754):

Tatl vitreg, daca nu te-a adoptat dupa casatoria cu mama ta, nu are nici un drept, asa ca n-are de ce sa anunte politia, atata timp cat parintii si-au dat acordul.

| Ale754 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos pentru ajutor

| Ale754 explică (pentru Ioandelasal):

Trebuie sa fie un acord in acte?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ale754):

Nu este obligatoriu, este destul unul verbal.