| Rouyou a întrebat:

Buna, Am 21 de ani iar iubita mea are 17 avem o relatie de 1 an jumate, ceva normal am facut sex fără să fie obligată, a fost de comun acord, ba din contra ea imi cere, problema e ca tatăl ei vrea sa ma dea la Poliție pentru lucrul asta, însă ea va declara ca a fost cu voia ei, si o mai si bate ca ea sa declare împotriva mea doar ca nu va face asta.
Ar trebui sa imi fac ceva griji? Intreb deoarece legea ce o găsesc pe net nu e destul de clara încât să imi dea de inteles ca nu ar fi vreo problema.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea este foarte clara, pesemne tu n-o intelegi. Daca relatiile au fost de comun acord si fata are peste 15 ani nu exista infractiune si n-ai de ce sa fii nici macar cercetat penal, cu atat mai putin pedepsit. Si pedeapsa nu o dispune politia ci o instanta de judecata.
Conform Codului penal, citez:
"ART.220.Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani."
Doar daca ar fi fost viol poti fi pedepsit, din ce spui nu este cazul.

| Demidol a răspuns:

Ea iti cere sa faceti sex? Ori minti, ori ea este foarte versata si stie cum sa te "lege".

| mirceakitsune a răspuns:

Pârnaie scrie pe tine, nu le pasă dacă a fost cu acordul ei sau nu, nu o să o creadă, este minoră, dacă nu era puteai sta fără griji, dar da o să ajungi la pușcărie, măcar dacă erați amândoi minori

| Rouyou explică (pentru mirceakitsune):

Nu chiar, sunt multe cazuri in care fetele la 16 ani fug de acasă si politia doar poate sa ii caute si sa ii găsească si daca ea zice ca e de acord sa ramana cu băiatul nu le face nimic.

| mirceakitsune a răspuns:

Mor si cica mai spui si " ceva normal "

| Rouyou explică (pentru mirceakitsune):

Nu sunt pocait sa fac sex doar după nuntă... laughing)

| jeffdragos a răspuns:

Stai fara griji, nu are nimeni ce sa iti faca, doar sa te prinda tatal ei la colt sa iti dea vreo 2 capace

| Rouyou explică (pentru jeffdragos):

De asta nu ma tem laughing) doar ca sunt convins deoarece cunosc cazuri în care fata a fugit de la 16 ani cu băieți si ea a declarat că a fost de acord Si nu le-a avut poliția mici no treaba. Doar ca vreau sa ma asigur si din alte părți.