| anonim_4396 a întrebat:

Am aproape 15 ani fara 3 luni si sunt dintr-o comuna din judetul Tulcea.Intrebarea mea este: m-as putea angaja ca bona la oras?

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te-ai putea angaja dar nu in mod legal, te poti angaja legal si singura de la 16 ani iar de la 15 ani numai cu acordul parintilor, conform Codului muncii, citez:
"Art.13.(1)Persoana fizicã dobândeşte capacitate de muncã la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizicã poate încheia un contract de muncã în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul pãrinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activitãţi potrivite cu dezvoltarea fizicã, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacã astfel nu îi sunt periclitate sãnãtatea, dezvoltarea şi pregãtirea profesionalã.
(3)Încadrarea în muncã a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisã."

| Ralukafay a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ai mei ar fi de acord intr-un fel.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ralukafay):

Nu-i vorba de parinti, este vorba ca nu este legal sa fii angajata sub varsta de 15 ani si te pot plati numai la negru.

| corbulalbrosu a răspuns:

Legal NU. Ca fata in casa buna la toate s-ar putea sa reusesti. Incearca sa nu abandonezi scoala. Fa absolut totul sa continui scoala, sa faci o scoala profesionala, fiindca fara educatie viata ta va deveni un calvar. Te compatimesc pentru viata pe care esti nevoita/obligata sa o induri. thinking

| Ralukafay a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pai tocmai de aia caut un loc de munca fie el si fara carte de munca, dar numai sa fiu platita ca sa imi pot plati si eu scoala.

| anonimg a răspuns (pentru Ralukafay):

Citeste tot de aici: https://www.tpu.ro/......iesc-doar/
A fost un caz la fel ca si tine, un adolescent care avea nevoie de bani pentru scoala. Sunt sigur ca daca vei apela si tu la adra.ro vei fi ajutata. Doar sa iei legatura cu ei.
Numai sa nu te duci la lucru la varsta ta.

| anonimg a răspuns:

Nu stiu daca exista la noi in tara firme care angajeaza bone. Poate doar prin cunostinte; ori sa iti depui anunt in ziarele locale ca vrei sa lucrezi ca bona si sa ai in grija copii intre varstele pe care le specifici tu. De asemeni poti pune anunt gratuit si pe olx.
dar ca cineva sa iti faca carte de munca nu stiu daca iti face. mai ales ca nici macar nu ai 16 ani. Si chiar daca ai avea si peste 18, nu am auzit de firma care angajeaza bone. Poate ca exista, dar in orasele mai mari; dar nu am auzit.
De asemeni trebuie sa faci naveta zilnic. Sau poate ca proprietarii vor avea o camera pentru tine unde sa stai peste noapte si sa vii in weekend acasa. Totusi, esti prea mica pentru a lucra undeva.

| Ralukafay a răspuns (pentru anonimg):

Pai nu e nevoie sa existe vreo firma, poate sunt oameni din oras care au nevoie de bone.Eu am nevoie sa imi strang bani pentru scoala, dar lui bunica-mea ii este frica ca nu cumva sa existe vreun barbat care sa vina inaintea sotiei lui acasa si sa isi bata joc de mine, dar nici cei din familia mea nu fac nimic ca sa stranga bani ca sa merg la scoala.

| anonimg a răspuns:

Https://raiffeisencomunitati.ro/lista-proiectelor-aprobate/

In capul listei se afla chiar ADRA! happy
Este o organizatie non-guvernamentala (adica nu apartine de stat) care a ajutat pe multi copii sa-si inceapa -sau sa-si continue scoala. Vei fi sustinuta financiar fara sa fie nevoie sa dai banii inapoi.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai putea sa fii bona mea, am tot 15. Hehehehehe.

| Ralukafay a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce gluma, vezi ca era sa rad.Nu fii nesimtit, ca eu nu vorbesc la misto.

| Ralukafay a răspuns:

Cine sa fie? Despre ce vorbesti?

| Pabibabum09 a răspuns:

Buna! Din punct de vedere legal, nu. Se interzice prin lege ca un minor sa lucreze. La negru(fara carte de munca, da). Iar subiectiv vorbind, cine ar angaja o bona minora?!

| boylivgume a răspuns:

Poti,daca ai pe cineva apropiat, in rest :nu! nu cred ca o sa-si puna cineva increderea in tine! in schimb iti recomand sa cauti o firma care cauta distribuitori de pliante, poate gasesti ceva! sau agenti de vanzari pe la tara cauta