| xMeee a întrebat:

Bună am auzit de ceva bursă pentru studii. Eu am terminat acum anul acesta clasa 12-a. Am terminat cu media generala peste 9, 5 atat in a 12 cat si la bac. Această bursă ce e? Cred ca e tarziu sa o depun dar am o sora si poate o va ajuta. Ce e bursa pentru studii si de la ce varsta /clasa pot să beneficiezi de ea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai poti beneficia de bursa avand in vedere ca ai terminat liceul.
Daca urmezi o facultate poti beneficia de bursa de studii, din semestrul II, daca vei avea media necesara.

| xMeee explică (pentru Ioandelasal):

Dar de ex sora mea e la scola, care ar fi media minima ca sa poata obtine bursa pentru studii?

| Ioandelasal a răspuns (pentru xMeee):

Conform Ordinului MECTS nr. 5576/2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.9.(1) Bursa de studiu se acordă elevilor care provin din familii cu un  venit lunar mediu pe membru de familie pe ultimele 3 luni cel mult egal cu salariul minim pe economie şi care îndeplinesc simultan condiţiile: au media generală peste 7, 00 şi nota 10 la purtare în semestrul anterior celui în care se acordă bursa.
  (2) Bursele de studiu sunt revizuite semestrial, în funcţie de modificările intervenite în veniturile nete lunare ale familiei şi în situaţia şcolară a elevilor.
  ART.10. Bursele de studiu se acordă începând cu semestrul al II-lea, pentru  elevii aflaţi în clasele de început ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional, respectiv începând cu semestrul I, pentru elevii aflaţi în celelalte clase ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional."

| xMeee explică (pentru Ioandelasal):

Deci cu un venit aprox de 1000 pe membru de familie, ar putea beneficia, si de ce nu spune nimeni nimic?! Nu am aflat asta si mereu am avut media peste 9 chiar si la Bac am fost după persoanele care au avut 10 curat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru xMeee):

Se presupune ca cetatenii romani stiu legislatia Romaniei sau o pot afla, trebuia sa va interesati.