| Skeletronn a întrebat:

Mi-a confiscat profesorul telefonul si m-a amenintat ca nu-l mai vad. Fiind un telefon scump (LG Optimus L9) il vreau inapoi. Intrabarea mea este: pot dau telefonul furat la politie? (am toate actele la el) Tin sa spun ca nu am semnat pe nimica ca sunt de acord cu confiscarea telefonului fara sa-l inapoieze cu un parinte sau la sfarsitul semestrului.

Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa semnezi nimic. La mine la scoala se mai confisca telefoane si nu semneaza nimeni nimic. Nu exista asa ceva.
Nu e un contract de garantie. E o confiscare.
In al doilea rand confiscarea nu este furt. Furt era daca mergeai pe strada si iti dadea un tigan cu ceva in cap sa ti-l ia. Profesorul are tot dreptul sa ti-l confiste! In general il tine la el. Desi toti ameninta ca il duc la director.
Dar nu se complica profii atata. Politia nu are cum sa te ajute. O sa-ti dea un sut in cur si o sa te trimita la scoala cu parintii.
Eu m-am trezit cu telefonul confiscat (iar al meu e Galaxy S4 si luat la liber pe deasupra!) si l-am rugat de profesor sa mi-l dea. A mers mereu.
E numai gura de ei. Toti ameninta in stanga si in dreapta (de cele mai multe ori chiar mai rau ca directorul) dar pana la urma te lasa in pace. Daca iti vinde telefonul chiar o beleste cu politia. Pentru aia poti suna la politie. Dar numai daca ti-l vinde/liciteaza. Deocamdata ar trebui sa procedezi cum e firesc. Te duci cu parintii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kriss96):

Nu vine nici-un profesor sa-ti ia telefonul din buzunar, ti-l ia din mana cand te joci in timp ce el preda. Nu-i "gura de el", isi face treaba. Trebuie sa mentina ordine si liniste totodata, pe langa predatul lectiilor, destinate voua daca nu ai observat.
Daca nu invatati, o sa ajungeti s-o sugeti pe viitor ca sa va permiteti Galaxy S10

| Kriss96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuza-ma ca te trezesc asa brusc la realitate, dar in ziua de azi profesorii sunt de cele mai multe ori mai prosti (vorbind de IQ) si mai nesimtiti decat elevii.
Pai sa ma uit pe pereti sau sa ma joc pe telefon? Traim in secolul vitezei si al tehnologiei. Astea sunt de viitor sa stii. In tari civilizate elevii nu mai invata dupa carte. In Franta daca vrei sa stii ei nu scriu pe caiete. Au teme de cercetare. Trebuie sa foloseasca internetul. In America se practica metoda tabletei in loc de carte. Ai ramas in urma.
Daca nu te deprinzi cu Android-ul, o sa ajungi sa o sugi pe viitor ca sa iti permiti sa respiri oxigen. Craciun Fericit!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kriss96):

Cele mai penibile argumente care le-am vazut pana acum in legatura cu subiectul asta. Incearca sa-ti explici cum ceilalti au ajuns la facultate, ca doar au trecut si ei prin scoala ca voi. Cum un om devine un avocat sau doctor.
Sa te uiti pe pereti sau sa te joci pe telefon? pune mana si invata, oricat de cretin ar fi un profesor, nu te refuza daca vii cu tema la el si ceri sa te lamureasca. Traiesti in secolul ma-tii, la scoala se invata, in timpul liber te joci. La ce dracu mai esti la scoala daca iti arde de lins touchscreen-ul? sau daca nu te joci inseamna ca esti din trecut? smartphone-urile alea sunt mai inteligente decat ownerii ca voi. Un copil daca vrea, singur invata carte, ca e gratis.
Stii un rahat despre tarile civilizate si n-au legatura cu ce spui tu, doar incerci sa-ti justifici prostia si lenea. Hartia poate fi inlocuita cu un laptop/pc/tableta, asta nu inseamna ca scolile devin fabrica de gameri si infometati de like-uri. Va jucati pe ele, ce faceti nu are legatura cu invatatul si invatatul cu tehnologia sunt doua subiecte paralele. O foarte mare parte din America mai are mult drum pana ajunge la civilizatie si tu de astfel esti cu ani lumina departe de logica.
**** Fericit!

| Kriss96 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca media 9.81 (cat imi iese semestrul asta) e o medie de copil (btw nu sunt chiar copil; ca nu am 12 ani) care "linge" (aici se vede cultura si educatia ce ti-a fost daruita..nu de carti bineinteles) touchscreen-ul. Rahatul ala pe care il stiu despre tarile civilizate mi-a fost comunicat de catre rude care traiesc in acele tari daca tot esti interesat.
Cine a spus ca ma joc la istorie sau engleza? La engleza chiar as putea pentru ca nu am ce invata de la scoala. Am invatat-o,o stiu,o vorbesc,pa! Dar totusi eu sunt atenta la orele importante. Chiar si atunci cand stiu deja ce mi se explica. Iar la ore precum muzica,franceza (la care nu ni se preda nimic) e dreptul meu sa fac ceva util si de viitor in loc sa ma uit pe pereti.
Uita-te la tine. Vorbesti despre scoala, educatie, carte, civilizatie, dar tu vorbesti ca un tigan. Invata cum se vorbeste civilizat! Crezi ca daca citesti toate cartile din lume are vreo importanta? Cand te vad oamenii cum vorbesti ca la piata ce impresie crezi ca isi fac?

13 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Fa plangere la politie, singurii care au drept de a confisca ceva sunt doar organele competente ale statului, profesorii neintrand in aceasta categorie.Singurul lucru care putea sa ti-l faca era sa iti ceara exmatricularea. Explica-i acelui profesor ca suntem in 2013 si comunismul a murit in 1989 si ar face bine sa-ti returneze telefonul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa-ti aduci parintii la scoala pentru ati recupera telefonul(colegii mei asa au patit rolling on the floor )

| vangaelis a răspuns:

In Regulamentul de Ordine Interioara este prevazuta confiscarea telefoanelor mobile, ceea ce denota atunci ca este legal ceea ce ai patit.

Nu ai cum sa-l dai furat la politie pentru ca te vei confrunta cu Regulamentul scolii pe care nu l-ai urmat. In timpul cursurilor, telefoanele se pun pe silent sau se inchid.
In orice caz, vei primi telefonul la un moment dat dar in nici un caz nu este vorba de furt.
Totusi ai avea noroc daca profesorul respectiv nu a intocmit un proces verbal ca aceasta intamplare trebuie inregistrata undeva in nici un caz nu-l iei la tine acasa. Nu e legal. Nu trebuie ca tu sa semnezi nimic, tu nu ai ce.
Profesorul are de semnat chestii in fisa sa de activitate.

Intereseaza-te daca a facut proces verbal, daca a consemnat undeva aceasta confiscare.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru vangaelis):

Da tu crezi ca el a citit ce a semnat la inceputul anului scolar? Hai sa fim seriosi... Daca citea, nu mai punea intrebarea asta stupida.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Nu, degeaba il dai furat (mai intrii si la belele pentru declaratie mincinoasa). Bine ti-a facut ca ti l-a confiscat (probabil il butonai in ora). Exista un paragraf in regulamentul scolar pe care nu l-ai citit si pe care l-ai semnat la inceputul fiecarui an care prevede dreptul profesorului de a confisca telefoane, tablete, etc in cazul in care sunt utilizate la scoala (nici macar nu in timpul orei)

| Mia999 a răspuns:

Legea e lege! Politisti vor rade de tine laughing) nu conteaza daca ai semnat sau nu ceva. Poti lua telefonul doar cu parintii sau sa astepti pana la sfarsitul anului sad. Cand eram in clasa a 7a am chemat un prieten de 37 de ani sa se dea drept tata si a mers asta pana cand a facut sedinta peste 2 luni si au vazut care este tata. OricuM telefon mi l.a dat deci nu mai avea ce face. Funda?

| Skeletronn explică (pentru Mia999):

Poate sa i-mi puna telefonul la licitatie? La consiliu la liceul meu s-a discutat cu confiscarea telefoanelor, acestea fiind date la licitatie la sfarsitul anului scolar, iar banii rezultati dati la copii saraci. Se poate acest lucru fara voia mea? Adica na am dat 1150 lei pe el de la germanos si nu ma las asa cu una cu doua sa mi-l liciteze, daca era un telefon vai de capu lui nu ma mai strofocam atata.

| KodrutZ a răspuns (pentru Skeletronn):

Legal vorbind, nu. Tot legal vorbind, ar trebui sa schimbe regulamentele scolare astfel incit sa va exmatriculeze la a treia abatere cu telefonul, fiindca multi sinteti niste nesimtiti si jumatate. Ca ai un telefon mai scump decit are profesorul salariul, mai treaca-mearga, asta denota ca parintii tai sint niste tantalai care nu te invata sa pretuiesti cu adevarat valoarea banului, insa faptul ca profesorul ti-a confiscat telefonul denota ca esti un nesimtit.

| andreylupu07 a răspuns:

Te duci frumos la politie si spui:
Buna ziua! Doresc sa declar un jaf! Am fost deposedat de telefonul (marca detalii. dar fa-ti copie la actele telefonului ca dovada sa fie pusa la dosar) de catre Domnul X fara acordul meu. Pusti o semnatura smechera... si pui si daune morale de 2000 Lei + inapoierea telefonului. si gata te faci si cu valuta si cu telefon!