| anonim_4396 a întrebat:

Buna,
Am doua bacnote:
pe una scrie 5000 cinci mii de lei, din mai 1993, iar cealalta 100 una suta lei pe care nu scrie data, scrie Banca Natonala A Republicii Socialiste Romania.

Unde le-as putea duce? Mai au valoare? Sunt hartii,(baconote), reale.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cea de o suta de lei, pe care nu scrie data, este de dupa anul 1965 (in acel an Republica Populara a devenit Republica Socialista).
Poti incerca sa le vinzi pe okazii.ro, unde le poti vedea si valoarea, pot avea o oarecare valoare doar pentru numismati, nu au alta valoare deoarece nu mai sunt in circulatie.

regis
| regis a răspuns:

Nu prea au valoare, sunt de data mult prea recenta pentru a fi apreciate de colectionari. Peste vreo suta de ani poate...

| sergiu76 a răspuns:

Au sa aiba valoare pentru nepotii tai si nu glumesc asa ca pastreaza-le

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu, ca la o anumita perioada, voi avea o valoare destul de mare. Nici nu ma gandesc sa le arunc. Multumesc pentru raspunsuri.

| allleeeee a răspuns:

Aveau o valoare daca era foarte vechi pentru. ca puteai sa le vinzi unui colectionar.

| Maria_1984 a răspuns:

Si eu mai am cateva bancnote vechi de 100 de mii! Binteinteles nici nu aveam de gand sa merg sa le convertesc!
Nu cred ca se poate! Bancnotele tale valorau ceva in 1993, dar cred ca si acum! Pacat ca nu le-ai folosit la timp! Nu le poti converti la o banca sau in alt loc dar vad pe net ca sunt cumparatori de bancnote si monede vechi(colectionari sau nu stiu)! Totusi nu stiu cat ai putea sa iei pe ele! Probabil suma de bani echivalenta actuala!
Intereseaza-te dar nu le arunca!

| voice a răspuns:

Pastreaza'le dar cu grija. nu se stie mai tarziu