| Duțacuța a întrebat:

Am făcut buletinul de 14 în ianuarie 2015 iar ani i-am împlinit în noiembrie 2014 și expiră anul ăsta când am 19 ani. Dacă am 18 ani și n-am schimbat buletinul pot merge la vot?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu aceasta carte de identitate ai putea merge la vot in cazul referendumului dar inca nu vei fi implinit varsta de 18 ani, avand in vedere prevederile L.3/2000, citez:
"ART. 4.Au dreptul de a participa la referendum toţi cetăţenii români care au împlinit vârsta de 18 ani până în ziua referendumului inclusiv, cu excepţia debililor sau a alienaţilor mintal puşi sub interdicţie, precum şi a persoanelor condamnate prin hotărâre judecătorească definitivă la
pierderea drepturilor electorale."

| Lioana a răspuns:

Daca ai buletin valabil si 18 ani impliniti poti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai 18 ani, da

| Quassaar a răspuns:

Frate, indiferent cand ai făcut buletinul el expira cu o zi înainte de împlinirea vârstei de 18 ani. Data de expirare este înscrisă în buletin, deci în funcție de ea poți vota ori ba...

| Duțacuța explică (pentru Quassaar):

Fals! Eu știu foarte bine când l-am făcut și când expiră. Expiră în ziua când fac 19 ani.