| Tudor_2273 a întrebat:

Intrebare:

Am imprumutat unei prietene o suma de bani la notar cu contract.
Prima intrebare e: Care e valabilitatea actului daca persoana respectiva nu imi da banii la data convenita?
Si a doua intrebare: Daca persoana respectiva se marita, afecteaza cu ceva starea contractului? In sensul ca ea isi va schimba numele de familie.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Suma imprumutata trebuie ceruta in maximum 3 ani de la data scadentei (data cand trebuia sa-ti restituie imprumutul), altfel intervine prescriptia extinctiva. Conform Codului civil, citez:
"ART.2.500.Obiectul prescripţiei extinctive
  (1) Dreptul material la acţiune, denumit în continuare drept la acţiune, se stinge prin prescripţie, dacă nu a fost exercitat în termenul stabilit de lege.
  (2) În sensul prezentului titlu, prin drept la acţiune se înţelege dreptul de a constrânge o persoană, cu ajutorul forţei publice, să execute o anumită prestaţie, să respecte o anumită situaţie juridică sau să suporte orice altă sancţiune civilă, după caz."
2.Contractul este valabil chiar daca persoana respectiva isi schimba numele.