| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am nevoie de câteva păreri.
Am sa rezum ceea ce mi s-a întâmplat aseară cât mai pe scurt.
Locuiesc intr-o localitate (sat), iar aseara am iesit cu o amică la plimbare in jurul orei 20:00. Am trecut pe lângă o mașină în care se află o vecina si sotul acesteia (o mahalagioaca crescută în sălbăticie pana-n 30 de ani). Nu am nici o legatura cu dânsa, nu o cunosc, în schimb se pare ca-i plac foarte mult barfa si minciunile.
S-a dat jos si a inceput sa ma înjure, sa tragă de mine, eu nu am bagat-o in seama, dar din nou si nou. Am luat telefonul si am filmat-o si în înregistrare se vede clar cum da cu piciorul in mine. Am mers direct la Politie (nu era nimeni, dar am putut lua legatura si mi s-a spus sa ma prezint astazi mai pe seara). La întoarcere a așteptat când am trecut spre casa si iar m-a înjurat și a pus mâna pe mine si pe mandibula si mi-a rupt si geaca. (ținând cont de situația actuala, tipa nu avea masca, nimic. Da ok, era spațiu deschis, dar este vorba de distanțare sociala). Am sunat la 112, am prezentat toate datele si mi s-a spus sa ma prezint dimineața la secție. La ora 9:00 eram acolo, am așteptat 20 de minute si nimic. M-am întors acasa si până la urmă voi merge diseară sa depun plângere. (tin sa menționez ca sunt majora si ca nu am nici un fel de tangente cu ea)
Îmi puteți spune mai exact ce urmeaza? Sau ce as mai putea face?
(Nu prea am încredere ținând cont ca am auzit ca se cam cunosc...)
Mulțumesc!

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Îmi puteți spune mai exact ce urmeaza? " - depune plângerea la poliție, restul decurge de la sine, doar să ai DOZEȚI!

| oz_1736 a răspuns:

Spune-i politistului din sat ca daca nu-si face treaba te duci la judeteana. Eu am dat jos un sef de post. Aveam o plangere si eu nefiind de acolo ținea cu conțaranul lui. Am fost de 2 ori la el, am cerut nr de ordine la plangere si cand am vazut 0 rezultate m-am dus la judeteana

| Depoka a răspuns (pentru oz_1736):

Tocmai asta ma neliniștește ca nu va face nimic pentru ca se cunosc! Eu doresc doar dreptate! Ținând cont ca nu am facut Eu absolut nimic. Mulțumesc!

| Depoka a răspuns (pentru oz_1736):

Nu prea cunosc, dar îmi poti spune te rog, în ce consta nr de ordine la plângere? Am cautat pe net, dar nu îmi dă ceva concret. Mulțumesc

| Catrice a răspuns (pentru Depoka):

Număr de ordine ca la orice document. Te ia când îți vine rândul.

| Depoka a răspuns (pentru Catrice):

Ok. Mulțumesc.
Si soluționarea acestora in ce mod se face? Durează mult? Se poate ajunge si la instanță? Eu vreau sa-mi apar libertățile si nu vreau sa las totul asa pentru ca ce mi s-a întâmplat a fost o nedreptate, iar maine poimâine se poate întâmpla la altcineva. ( daca știți cate ceva)

| oz_1736 a răspuns (pentru Depoka):

Depui plangerea iar politistul iti da un nr de inregistrare precum ai fost la el si ai spus si scris ce s-a intamplat. Astepti sa faca ancheta, dar poti merge saptamanal sa vezi ce se rezolva. Daca intr-o luna incepe sa o dea aiurea ii spui ca peste o saptamana treci peste gradul lui si mergi la judeteana sa depui plangerea din nou spunandu-i ca vei relata si faptul ca in sat seful de post de atatea zile nu a rezolvat nimic fiindca sunt prieteni.

| Depoka a răspuns (pentru oz_1736):

Mulțumesc mult! Nu am avut parte de asa ceva niciodată în cei 22 de ani ai mei si nu cunosc toate formalităților. Stiu un lucru, ca vreau sa mi se faca dreptate.
Încă odată, mulțumesc!