| anonim_4396 a întrebat:

Din cauza unei agresiuni fizice (am descris acum cateva ore ce mi s-a întâmplat) am fost si am depus o plângere. Am ca dovezi, vanatai, geaca ruptă, o filmare si declarația mea. Țin să menționez că eu nu am avut nici o treaba cu respectiva persoana și nici nu o cunosc, decat ca e vecina la câteva case cu mine si o mahalagioaca. Am de gand sa merg la medicul legist pentru un certificat medico-legal. Polițistul de la secția din localitatea mea a susținut ca totul sa se desfășoare la nivel comunal. Ulterior am întrebat si de plângere penală, dar "sfatul său" deocamdată așa. (se cunosc...deci nu prea am incredere). Am facut intocmai si zilele următoare urmeaza sa ne vedem la secție. M-a mai informat cum ca durează daca depun plângere penală chiar de la 1 la 2 ani si alte chestii.
Pentru cei cunoscători ce credeti? Deocamdată am facut doar atat, dar îmi vreau dreptate! Tin sa mentionez ca nu am avut nici o tangență cu respectiva. Până aseara a fost ca si inexistenta pentru mine!
Cineva care a mai avut parte de asa ceva sau asemanator îmi ppoate da mai multe detalii?

18 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu faci certificat medico legal acum, nu vei reuși.

| Depoka a răspuns (pentru sadrian46):

Am sa-l fac. Mâine dimineață sun la ora 9 pentru programare. Si sper ca cel tarziu până marți sa am programarea si sa pot merge. Am facut poze, iar pozele i le-am trimis polițistului ca dovezi.

| alina2k18 a răspuns:

Am patit ceva f asemanator, scos certificat medico-legal [ vezi ca se plateste, chiar inainte sa te consulte legistuwinking ], plangere la politie, interesat dupa 6 luni ce se intampla cu dosaru, au trecut peste 2 ani si nu s-a intamplat nimic, Bucuresti, sector 2, mileniul 3.
In concluzie iti pierzi timpul asteptand dreptate de la organele abilitate laughing
Sfatul meu e sa ii rupi gura lu' aia de te-a agresat, cu politia nu rezolvi NIMIC, a fost demonstrat stiintific si mai ales EXPERIMENTALwinking

| Depoka a răspuns (pentru alina2k18):

Plangerea deocamdată este una prealabilă. La dovezile pe care le am totul e in favoarea mea. Zilele urmatoare ma va chema la sectie, dar si pe ea pentru reconciliere. Intrebarea mea, pot cere o sumă de bani si un fel de declarație a sa cum ca mă va lăsa in pace? Ca sa nu o lungesc foarte mult. Plus sa plateasca ea demersurile medico legale.

| Depoka a răspuns (pentru alina2k18):

Nu am sa decurg la violență, dar că sa se incheie rapid si usor ( caci asta am observat ca doreste polițistul, dar Am zis ca el si fac ca mine) pot cere bani cand ne vom vedea ca sa se incheie totul "bine si frumos?" laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Plangere penala si n-o retrage fara macar 1000 de euro

| Depoka a răspuns (pentru anonim_4396):

Mama a propus 5000. laughing
Cu toate acestea plangerea este una prealabilă, iar zilele următoare ne vom media la secția de poliție.
Atunci pot sa cer o mediere penală ( cu câteva restricții) si bani? Ca un fel de împăcare, dar este o mediere, având un act la mana din ce m-am informat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aha, pai mai încearcă o data tot la ei, ii înregistrezi și te duci la politia județeană. Acolo nu are cum sa nu-ți primească plângerea. Sau mai "relaxant" rolling on the floor o trimiți pe email la adresa politiei romane. Se ia în considerare mai repede, povestești si ca polițiștii încearcă sa te facă sa crezi ca procesul va dura mult, cu dorința de a te influența greșit și răuvoitor. Dacă chiar asa sta treaba.

Eu am pățit-o sa chem mascații, ca să zic asa, după o cearta în care n-am apucat să-mi iau revanșa și m-am ales cu un ochi vânăt. Am zis ca probabil își va lua și el o bătăita binemeritata și astfel îmi voi potoli "urgia" asupra lui.
Da de unde? Ce sa vezi când soseste duba aia de mascați el era ascuns în casa. Și cum nu au avut drept, sau naiba știe, nu au intrat. Mama lui a vorbit cu ei, și pe mine aproape ca nu m-au băgat în seama. Le făcea semn ca cică sunt puțin nebun și nu ar trebui sa ia considerare ce am spus. Cine știe ce le-a indrugat de i-a "dezumflat" într-atât încât, poate n-ai sa crezi stăteau și se uitau la mine gura casca.
Într-un final vin să-mi buletinul dar din păcate nu-l aveam la mine.
Am fugit în casa să-l caut și am ieșit să-l dau. Evident ca probabil erau deja plictisiti. Se vedea pe moaca lor.

Mi-au luat datele, și mi-au spus ca cică dacă nu e acolo și al doilea agresor, ca și cum as fi fost eu primul, adică Cain, atunci frate nu, trebuie sa mergi la secție sa depui plângere împotriva lui. Nici nu m-au invitat să merg cu ei, sau ceva de genu. Au zis : daca vrei e bine, daca nu iarăși e bine.

Aveam 14 ani pe-atunci. Bătaia a pornit, poate n-ai crede pentru ca m-au udat surioarele lui din cap până-n picioare cu apa. Da, e amuzant, dar chiar n-am mai putut sa merg unde voiam și aveam doar acel "rand" de haine. Thor asta, a ieșit, era un slăbănog nu de alta, și mi-a tras doua pumni în cap de am amețit. Nu ma așteptam deloc sa se încheie asa. La care el a luat-o la fuga cât ai zice peste. Eu, foarte tulburat, am zis ca pana mea ce-as putea face sa ma revanșez și încă în stil mare. Am zis ca chem politia și asta am și făcut.
Menționez ca am tipat la fetele alea. Ceea ce era de așteptat. Și de aici a pornit scandalul.

Așadar și prin urmare, eu am avut o experienta neplăcuta, as putea sa zic chiar execrabila cu politia.

De la acel episod prost, am zis ca îmi învăț cnp-ul pentru orice eventualitate.

Nu a fost nimeni care sa ma apere și m-am simțit foarte prost. De aceea te înțeleg perfect.
Voiam sa merg la medicul legist ca să se dovedească ca e lovitura. Dar consultația costă, și nu aveam bani. Per total o experienta de toată jena.

Cu aceasta ocazie, eu zic ca ar trebui și odraslele celor din M.A.I sa primească un "bonus" asa cât de cât acceptabil. Un 200 de euro eu zic ca ar merita și ei.

Deci, fa cum ți-am spus.
Bafta, și îmi pare rău că ți s-a întâmplat asta.

Mari împăciuitori sunt polițiștii ăștia, numai ode ar merita.

| Depoka a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna! Plangerea deocamdată este una prealabilă. La dovezile pe care le am totul e in favoarea mea. Zilele urmatoare ma va chema la sectie, dar si pe ea pentru reconciliere. Intrebarea mea, pot cere o sumă de bani si un fel de declarație a sa cum ca mă va lăsa in pace? Ca sa nu o lungesc foarte mult. Plus sa plateasca ea demersurile medico legale.
Din respect pentru socrii ei ca sunt prieteni buni cu ei si de faptul ca nu vreau sa o lungesc mult. Din pacate nu doresc asta, dar macar sa ma aleg cu ceva.:/

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

*doi pumni
Scuză-mi tastatura!

| anonim_4396 explică (pentru Depoka):

rolling on the floor pai na, tu cere mult, ca și cum nu ai putea fii plătită în bani. Probabil îi revin neuroni la loc, DACĂ are doi. Ceri o suma mare, și evident ca trebuie sa negociezi. Gen, de la 10.000 de euro poți ajunge lejer la suma dorita. =)
Îți iei un animal de companie și astfel te alegi și cu o amintire. rolling on the floor
winking

| Depoka a răspuns (pentru anonim_4396):

Vreau sa fiu sigura, f. Sigura si de asta pun mai multe întrebări. Scuze, dar iti si multumesc enorm. Cumva zilele următoare ne întâlnim la secția de poliție pentru reconciliere. Si ulterior probabil ca ma va întreba cum ramane, atunci se poate cere bani fara a pune plângere penală? happy ca sa se incheie doar cu o declarație... sau prealabilă cum i se spune.

| anonim_4396 explică (pentru Depoka):

Bine zice Sadrian46, dacă nu faci la timp rost de această dovada valoroasă, e posibil sa pierzi.

| Depoka a răspuns (pentru anonim_4396):

Incerc cât de repede posibil. Daca nu era cu programare fii sigur ca maine eram deja la ora la care se deschidea. Doar programarea ma tine in loc. Crede-ma...

| oz_1736 a răspuns:

Dupa terminarea anchetei la politie care poate dura cateva luni, poate 1 an (dar nu are el atat de multe cazuri) dosarul pleaca la procuratura si de acolo in tribunal. Acolo iti iei avocat. Procesul poate dura aproape 1 an cu infatisari la 40/50 zile. Inainte de a ajunge la dosarul la procuratura politia te poate chema de cateva ori pentru impacare. Atunci poti cere o suma de bani

| Depoka a răspuns (pentru oz_1736):

Buna! Plangerea deocamdată este una prealabilă. La dovezile pe care le am totul e in favoarea mea. Zilele urmatoare ma va chema la sectie, dar si pe ea pentru reconciliere. Intrebarea mea, pot cere o sumă de bani si un fel de declarație a sa cum ca mă va lăsa in pace? Ca sa nu o lungesc foarte mult. Plus sa plateasca ea demersurile medico legale.
Din respect pentru socrii ei ca sunt prieteni buni cu ei si de faptul ca nu vreau sa o lungesc mult. Din pacate nu doresc asta, chiar deloc, deloc, dar macar sa ma aleg cu ceva.:/. Sunt puțin indecisa... Din faptul ca in țara asta legile sunt doar teoretice, nu si practice...

| oz_1736 a răspuns (pentru Depoka):

Nu renunta din prima intalnire. Vei fi chemata de 2/3 ori la politie. Daca sunt prieteni chiar si de 4 ori poate, poate te razgandesti inainte de procuratura. Odata ajuns dosarul in procuratura nu mai poti sa te razgandesti si ajungi in tribunal. Dovezile pastreaza-le multi ani. Dupa impacare, daca e nesimtita si te injura pe strada tu sa ai dovezile de acum

| Depoka a răspuns (pentru oz_1736):

Si atunci zilele următoare când vom fi chemate la poliție, la sfârșit ma va întreba. eu as fi înaintat mult si bine, dar nu pot pierde atata timp, căci vreau sa studiez in strainatate si nu ma pot prezenta la tribunal la 40 50 de zile. Iti dai seama ca nu vrrau sa stie ca a scăpat. O mai pot duce, dar nu mult si trebuie sa stiu ce sa zic... Nu vreau sa scape asa usor. Nu suntem in Vestul Sălbatic, tind sa cred ca traiesc printre persoane civilizate, dar mai sunt si sălbatici care se cred in jungla.
Multumesc!