| CristinaSNC a întrebat:

Am niste obiecte care nu imi mai folosesc si as vrea sa le da la amanet. Stiu ca unii oameni se duc si le recupereaza de la amanet, dar eu daca vreau sa nu le mai recuperez ce se intampla?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu le recuperezi, la termenul stipulat in contract, casa de amanet o sa le vanda, pentru a recupera suma imprumutata si dobanda.
Tine cont ca o sa obtii o suma mult mai mica prin amanetare decat suma obtinuta din vanzare.

| Intruder19 a răspuns:

Nu se intampla nimic. Ti se face un contract de amanetare de 20 de zile (de exemplu) si tu daca nu te duci in 20 zile sa recuperezi obiectul amanetat il pierzi si nu il mai poti recupera.

| Lioana a răspuns:

De ce vrei sa amanetezi daca nu vrei sa recuperezi bunurile? La amanet ti se ofera o suma mult mai mica decat valoarea obiectelor. Mai bine le vinzi. Ai obtine mai multi bani. Amanetul e pentru cei care vor sa-si rascumpere obiectele.

| Suck a răspuns:

Rămân acolo... atâta tot.