| Anne18 a întrebat:

Buna am o intrebare e URGENT daca stiti sa-mi raspundeti.Eu sunt in Germania si inca nu am facut 18 ani si vreau sa stiu daca parintii mei pot face o procura la notar sa ma lase sa merg in Ro cu unchiul meu? Vreau sa stiu cat costa si ce trebuie facut? Se poate face asa ceva? Stiu ca se poate la consulat da e cam departe de noi.As vrea sa merg in Ro de sarbatori. Va rog HELLLLP ME!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai nevoie de declaratie notariala autentica (nu procura) pentru a veni in Romania ci pentru a iesi din Romania. Declaratia se poate face in Romania la un notar public iar in strainatate la o reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat). In Romania costa cca 25 de lei iar in strainatate cca 40 de euro.

neluL
| neluL a răspuns:

Se poate face o procura la notar in Germania cu parintii tai si unchiul tau. Procura costa in jur de 70-100 euro si nu iti mai trebuie altceva. Nu ai treaba cu consulatul.
Daca vrei sa te intorci tot cu el (unchiul), procura trebuie tradusa si legalizata in RO + cazierul judiciar al unchiului tau.
Bafta!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da, dar nu stiu cine se uita la data nasterii cand te controleaza

| Anne18 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

E destul ca se uita la an si vede ca sunt inca minora chiar daca mai am 2 luni si fac 18 ani.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Anne18):

Se uita sa bata chipul din fata lui cu ce e pe buletin

| Vendettatpu a răspuns:

Da.trebuie sa isi dea amandoi acordul ca tu sa calatorsti cu unchiul tau. daca unul dintre parint inu este de acord stiu ca nu poti calatorii...eu asa a trebuit sa fac cand am plecat in strainatate si eram minor..de costat nu stiu cat costa dar oricum costa putin.