| Ayhi a întrebat:

Bună, am o întrebare. Eu sunt din București si vreau sa ii trimit o invitatie de sedere prietenuuli meu care este turist din Liban si doreste sa viziteze Romania. Dar el nu o sa stea in Bucuresti ci in Cluj si o sa se cazeze aici. Are cumparat biletul de avion si rezervarea in Cluj. Vreau sa stiu daca este o problema daca invitatia este din Bucuresti iar el va sta in Cluj termen de 11 zile.

Va rog implor sa imi raspundeti.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In situatia expusa nu cred ca invitatia ta va fi luata in considerare, in sens pozitiv, respectiv sa-l ajute la obtinerea vizei de la Ambasada Romaniei, probabil va fi luata chiar in sens negativ.
Si ma mira ca si-a cumparat bilet de avion inainte de a obtine viza de intrare in Romania.

| Violleta2022 a răspuns:

Este, pentru ca el a declarat ca vine la tine in Bucuresti si de fapt alte alte intentii, proabil teroriste sau ascunse, daca prefera sa mearga la Cluj si sa stea acolo.
Suspicios mi se pare si mie, dapai unui vames sau politiei.
In situatia asta, tu esti direct raspunzator pentru el si actiunile lui si vei fii in colimatorul Politiei, cat timp este acest libanez in tara si pana paraseste Romania.

Ciudat este ca si-a luat bilet si cazare in Cluj, fara ca macar sa aiba viza in mana, asta insemnand ca are deja o retea de prieteni care opereza in Cluj si au putut sa-i faca aceste rezervari.

Iarta-ma dar nu m-as baga la asemenea invitatii ciudate, mai ales ca nu va sta la tine.
De ce nu apeleaza la cunostintele din Cluj care i-au platit si obtinut cazarea si biletul de avion, fara viza?