| Georgiianacristiina22 a întrebat:

Buna, am o intrebare, ma poate ajuta și pe mine cineva? Am plecat in Londra dar la vama m-a oprit și m-a întors inapoi, nu eram cu unul dintre părinții mei, eram cu un adult. Aveam procura dar nu era tradusă in engleză, as vrea sa știu dacă încerc sa trec din nou cu părintii mei voi putea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a pleca in strainatate, cu ambii parinti, nu este nevoie de declaratia notariala a parintilor, asa ca vei putea pleca cu ei fara nici o problema.

| Georgiianacristiina22 explică (pentru Ioandelasal):

Da, dar m-a gândeam sa nu am problema pentru ca am încercat sa trec o data cu un adult cu procura dar m-au întors înapoi

| Ioandelasal a răspuns (pentru Georgiianacristiina22):

Nu stiu de ce tot vorbiti de procura cand pe act scrie declaratie.
Poate ca declaratia nu era de la ambii parinti sau nu era in termen de valabilitate, n-am de unde sti.
Conform L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 30.(1)Organele poliţiei de frontieră permit ieşirea din România a cetăţenilor români minori numai dacă sunt însoţiţi de o persoană fizică majoră, în următoarele cazuri:
a)minorului care este titular al unui document de călătorie individual ori, după caz, al unei cărţi de identitate/cărţi electronice de identitate şi călătoreşte în străinătate însoţit de ambii părinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreună cu aceştia;"

| Georgiianacristiina22 explică (pentru Ioandelasal):

Asta am vrut sa știu dacă pot trecere cu părinți pentru ca am încercat sa trec cu cineva care nu era membru al familiei dar aveam procura și nu mi-a dat voie sa trec, și acum vreau sa merg cu părinți și nu știu dacă îmi vor da voie