| EllaMihaela a întrebat:

Buna, am o intrebare, urgent, va rog.
Am cumparat o masina si am fost sa o inmatriculez si am dat la cei de la drpciv toate actele cerute.
Întrebarea mea este...
I-am dat cartea de identitate a vehiculului(original)+copie.
Trebuia să imi dea originalul inapoi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie sa-ti restituie originalul cartii de identitate a vehiculului, dar numai la ridicarea certificatului de inmatriculare si placutelor cu nr. de circulatie.
Conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor,
cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2)Documentele originale prevăzute la alin. (1) lit. d) şi e) se restituie pe loc, după confruntarea copiilor cu acestea. Cartea de identitate a vehiculului se restituie odată cu eliberarea plăcuţelor cu numărul de înmatriculare şi a certificatului de înmatriculare a vehiculului sau a documentului prevăzut la art. 4 alin. (3)."

| EllaMihaela explică (pentru Ioandelasal):

Fi mai explicit te rog?
O sa o primesc cand ma duc sa iau numerele la masina(cele noi).
Sunt derutată si Nu stiu ce sa fac. Te rog

| Ioandelasal a răspuns (pentru EllaMihaela):

Chiar nu mi-ai citit atent raspunsul? Prevederea citata este foarte explicita, repet: "Cartea de identitate a vehiculului se restituie odată cu eliberarea plăcuţelor cu numărul de înmatriculare şi a certificatului de înmatriculare a vehiculului..."
Ce n-ai inteles?