| katola100 a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu pensia de urmas.Eu primesc pensia de urmas de cativa ani. Acum, fiindca am 17 ani si sunt in clasa a XI trebuia sa trimit la inceput de an scolar o adeverinta din care sa rezulte ca sunt inca eleva pentru a primi pensia in continuare. Nu am facut acest lucru deoarece nu am stiut si acum pensia imi este sistata.Am trimis un dosar cu adeverinta si alte acte necesare la Casa De Pensii acum o luna, in noiembrie. Luna aceasta, adica decembrie credeam ca pensia va fi din nou bagata pe card.Dar se pare ca nu. Am asadar 2 intrebari : 1.Trebuie sa vina o noua decizie in legatura cu acel dosar? ( avand in vedere ca eu primesc pensia de 7 ani) si a doua ar fi:
2.Cand voi primi pensia, o sa primesc si pe lunile precedente? sau doar pe luna curenta?
Multumesc mult!
Astept raspuns urgent daca stiti si ma puteti ajuta! :*

Răspuns Câştigător
| kiv1990 a răspuns:

O sa-ti dea si pentru lunile precedente, stai fara grija
aceasta pensie o s-o promesti pina ncepi sa lucrezi, numai ca in fiecare toamna(septembrie), va trebui sa duci o adeverinta

| katola100 explică (pentru kiv1990):

Multumesc, dar un raspuns pentru prima intrebare nu ai?big grin

| kiv1990 a răspuns (pentru katola100):

sorry, despre acte nu sunt la curent, eu nu sunt mai locuiesc Romania
dar de obicei la casa de pensii din judet duceam doar adeverinta de student/elev