| Reluxandra a întrebat:

Buna, am o prietena de 14 ani si a facut dragoste cu prietenul ei de 21 de ani, iar mama fetei vrea sa il dea la politie. Poate sa-i faca ceva politia daca fata a fost de acord s-o faca?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu politia poate sa-i faca ci instanta de judecata.
Individul poate fi condamnat pentru infractiunea de act sexual cu un minor, conform Codului penal, citez:
"ART.220.Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani."

| christine99 a răspuns:

La 14 ani nu esti considerat in stare sa dai consimtamant, daca parintii te dau in judecata poti fi condamnat, parerea ei la varsta asta este nula, fiind minora.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Da. Este in zona de pedofilie. Dupa 16 ani era in zona de minora cu acordul ei, dar la 14 ani intra direct pe pedofilie. Ii urez succes nenorocitului, sper sa-i sparga tovarasii fundul in celula.

| Directioner99 a răspuns (pentru CiupercuțulCrăcănat):

Dar daca fata de 14 ani a fost de acord de ce e nenorocit baiatul?laughing

| Directioner99 a răspuns (pentru CiupercuțulCrăcănat):

Nu e ca si cum a violat-o

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns (pentru Directioner99):

Habar nu ai ce spun legile tarii, nu? Doar dai din gura, nu? Papusea sau papusul, consimtamantul, conform legilor Romaniei, incepe cu 16 sau 17 ani. La 14 ani nu exista asa ceva, se considera ca ea nu putea sa aleaga, asa ca prostul ala pe care-l cunosti se duce direct pe viol sau ceva pe aproape, minimum corupere de minori. Ceea ce si merita daca nu a fost capabil sa si-o tina-n pantaloni la 21 de ani. Cum spuneam, sper ca pe prost sa-l doara. De preferat curul...

| Directioner99 a răspuns (pentru CiupercuțulCrăcănat):

Nu mai fi ironic mai "CiupercutulCracanat" dupa parerea mea cea mai mare vina o are chiar mama fetei, cum sa ti lasi copila de 14 ani cu unul de 21, apoi vina lui bineinteles.Insa sa stii ca mai sunt copile de varsta ei care cauta... de mici

| christine99 a răspuns (pentru Directioner99):

Meritai sa te prinda unul si sa ti-o traga cand aveai 14 ani, in fund, si dupa sa zica ca ai vrut-o si sa fie crezut asa din oficiu, atunci poate mintea ta proasta nu mai scoatea asemenea comentarii tampite acum.

| Lorennn a răspuns:

Nu! Daca fata decalara ca si ea a vrut, politia nu are cu ce sa intervina.

| Ked a răspuns:

Prietenul acela va fi acuzat de pedofilie și va fi reținut fiindcă fata nu este majoră și mai poate fi acuzat de trafic de influență sexuală. Se mai pot adăuga și alte acuzații care să îi prelungească șederea plăcută sau dureroasă în închisoare.

| Reluxandra explică (pentru Ked):

Da dar fata a fost de acord să o facă cu el