| andadiana a întrebat:

Am o urgentă. Sunt studenta iar tatăl meu lucrează in Elveția, are firma lui. As dori sa iau alocația de la el din tara însă nu știu ce acte mi-ar trebui. Am căutat pe net dar sincer nu am găsit tot. As vrea sa iau și din urma pe 5 ani dacă mi s-ar aproba. Am tipizatelor din Elevetia, E411, in limba franceza pe care o vor completa cei de la facultate și voi merge și la liceu sa iau o adeverința in care sa dovedesc anii de liceu. Ar mai trebui ceva?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu cum este in Elvetia dar la noi alocatia de stat pentru copii se acorda numai pana la 18 ani, cu exceptia ca se acorda si peste 18 ani daca esti la un liceu sau scoala profesionala. Cand esti la facultate nu mai primesti alocatie daca ai depasit 18 ani.
Esti sigura ca in Elvetia se acorda si peste 18 ani, daca esti la facultate?