| Ema7787 a întrebat:

Bună! Am primit o amenda de circulație acum 2 săptămâni, fără sa îmi dau seama, a trecut termenul acela de 15 zile lucrătoare, acum ce e de făcut? Țin sa menționez ca valoarea amenzii este de 300 de lei. Și 150 dacă o plăteam în 15 zile

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se trece la impozit, sunt datorii diferite.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Termenul de plata este de 15 zile calendaristice si nu lucratoare.
Daca termenul este depasit va trebui sa platesti integral amenda stabilita, respectiv 300 lei.

| Ema7787 explică (pentru Ioandelasal):

Dar nu se trece la impozit? Și când merg acolo trebuie sa plătesc și impozitul și amenda.

| Ema7787 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi fain!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ema7787):

Nu se trece la impozit, sunt datorii diferite.

| darrio2007 a răspuns:

Probabil ai crezut ca este o glumă? O plateai pe jumatate in perioada de 15 zile. Acum plateste-o intreaga. Nebagarea de seama costa.

| Ema7787 explică (pentru darrio2007):

Si crezi ca am vreo problema cu asta? dacă eram asa stresata mergeam în 15 zile.

| darrio2007 a răspuns (pentru Ema7787):

Ce are stresul cu amenda? Plateai mai putin in 15 zile. Acum plateste-o intreaga.
Daca nu o platesti, in timp se adauga penalitati si vei plati si mai mult.

| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa o platesti integral, 300 lei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e nimic de facut, platesti amenda intreaga