| saramaryya a întrebat:

am şi eu o întrebare când mama unui coleg de clasa te ameninţa, ce ar trebui sa fac!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand sa spui parintilor si apoi sa luati o hotarare, poti sa faci plangere penala pentru amenintare, conform Codului penal, citez:
"ART. 206.Ameninţarea
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a  unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Plangerea prealabila trebuie facuta in maximum 3 luni de la data faptei si numai daca o poti proba, cu martori sau alte probe.

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Să-i lași odrasla în pace. : ))
Nu te-a amenințat, fiindcă nu i-a reușit prăjitura, ci fiindcă i-ai dat motive. Tu ești cel/cea care cunoaște cu adevărat motivele reale. În orice caz, adoptă o atitudine pașnică. Atât cât poți, încearcă să eviți eventualele conflicte. Amenințarea ei se poate concretiza, în sensul că, dacă ai avut o atitudine neadecvată cu fiul ei, la școală, poate vorbi cu dirigintele clasei. Și se vor lua măsuri...

| daassh a răspuns:

Sa o astepti la colt si sa-i dai perversa ca pe targu ogna, acum serios, ce poti sa faci, ce om sanatos la cap ameninta un copil si ce crezi ca ti-ar putea face, asta e la intimidare pentru a-si atinge scopul, acestre fiind spuse, vezi-ti de treaba ta si sunt sigur ca totul se va "stinge". Succes!