| Andrei199114 a întrebat:

Salut sunt o persoana mai "timida" si toti din clasa isi bat joc de mine, ma ameninta ca ma bate etc? Ce ar trebui sa fac?

10 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,
Eu as merge la niste cursuri de aikido. Sau arte martiale, chestii de genul acesta.

Apoi acolo m-as imprietenii cu unii si i-as ruga sa ma ajute.

O sa fii lasat in pace la sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incerci sa-i ignori.Retrage-te, evita-i, daca spui ca toti fac asta, nu te pune impotriva lor.Ia-ti niste casti, o carte si stai departe de ei.Ramai cu familia daca te simti singur, ei sunt cei mai buni prieteni. Daca ai un frate sau chiar o sora mai mare, o poti ruga sa te ajute, sa-i sperie putin pe nesimtitii de la tine din clasa.

| Andrei199114 explică (pentru anonim_4396):

Am facut asta deja...dar degeaba fac mai rau...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei199114):

Parintii tai ar fi de acord sa te muti la alta scoala? Serios, spune-le ca asta iti afecteaza invatatul.
Sau daca exista mai multe clase poti sa incerci sa vorbesti cu directorul scolii sa te mute la alta.

| Andrei199114 explică (pentru anonim_4396):

Eu ma gandeam sa ii dau un pumn in gura sa nu se mai ia de mine oh go on

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei199114):

Cam periculos sa faci asta. laughing Si mai zici ca esti timid.

| Andrei199114 explică (pentru anonim_4396):

Pai de ce este periculos? laughing M-am saturat de toti copii astia care sufera de ei

| dianainsta01 a răspuns:

Colegii tai sunt niste prosti. niciodata nu o sa inteleg de ce oamenii isi bat joc unii de altii, in fine. nu stiu daca este cel mai bun sfat, dar ai putea sa te muti in alta scoala, sa ai un ''fresh start'', si sa incerci sa te aproprii de noii tai colegi.

| Primu_GigiBecali_1980 a răspuns:

Fa-ti un prieten sau o prietena incearca sa socializezi si cine dracu sa te bata? cei in neregula cu generatia asta adica eu ma luam de cei, TARI, cand abuzau de alti ce praf pot fi persoanele din jur gaseste un hoby si ai putea sa ii ignori pe ceilalti

| Negrea_Elena_1990 a răspuns:

Buna. si eu am fost in asemenea situatii.In primul rand ai putea sa te duci la profesoara sa ii parasti ca nu te lasa in pace, ca etc... In al 2 lea rand daca prof.e nu fac nimic, poti sa le raspunzi cu aceeasi moneda. gen : Slabanoago! iar tu : Oi fi slabanoaga dar mai pot sa ma ingras dar tu tot urat ramai. Iar in al 3-lea rand daca sar la bataie a doua zi ii spui familiei tale. Ei sigur vor face ceva. Sper ca te-am ajutat happy big grin