Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna happy am si eu o intrebare big grin Ce se intampla daca ai dosar penal si esti minor?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Atunci va raspunde penal, asa cum ti-am spus in primul raspuns, doar ca limitele minima si maxima ale pedepsei sunt reduse la jumatate.
Reabilitarea va fi de drept daca in termen de 3 ani de la executarea pedepsei nu comite iarasi o infractiune. De asemenea se poate cere reabilitarea judecatoreasca.
De mentionat ca pedepsele aplicate pe timpul minoritatii nu se inscriu in certificatul de cazier judiciar.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul depinde de varsta, respectiv:
-Minorul sub 14 ani nu raspunde penal.
-Minorul intre 14-16 ani raspunde penal numai daca se constata ca a avut discernamant la data comiterii faptei penale.
-Minorul peste 16 ani raspunde penal, la fel ca un major.
-Pentru minori limitele minima si maxima ale pedepsei se reduc la jumatate.
-Impotriva minorilor se poate lua o masura educativa, de la mustrare si pana la internarea intr-un centru de reeducare.

| AnaStefania12 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Este vorba de 17 ani happy!

| Ioandelasal a răspuns (pentru AnaStefania12):

Atunci va raspunde penal, asa cum ti-am spus in primul raspuns, doar ca limitele minima si maxima ale pedepsei sunt reduse la jumatate.
Reabilitarea va fi de drept daca in termen de 3 ani de la executarea pedepsei nu comite iarasi o infractiune. De asemenea se poate cere reabilitarea judecatoreasca.
De mentionat ca pedepsele aplicate pe timpul minoritatii nu se inscriu in certificatul de cazier judiciar.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Suportă rigorile legii!
Pa, pa.

| AnaStefania12 a răspuns (pentru Legiuitoarea):

In ce consta aceste rigori? big grin

| Legiuitoarea a răspuns (pentru AnaStefania12):

Bună.
Citește Codul penal și cel de procedură penală ca să înțelegi, este vorba de încadrarea faptei, circumstanțele, rezultatul infracțiunii, concursul de infracțiuni, etc.
Pa, pa.

| Mozurov a răspuns:

Dosarul penal e ca o tinichea pe care o sa o porti ceva vreme (pentru ca dupa o perioada poti cere reabilitarea).La angajare o sa se uite putin chioras patronul la tine...si nu o sa ai sanse niciodata sa lucrezi in polite, armata, jandarmerie, servicii speciale.

| AnaStefania12 a răspuns (pentru Mozurov):

Niciodata? Pai si cum se face aceasta reabilitare? Adica poate disparea acest dosar thinking

| Mozurov a răspuns (pentru AnaStefania12):

Reabilitarea o poti cere la 3 ani de la data condamnarii cu conditia ca tu sa nu mai fi facut alta prostie.In cazul in care intervine reabilitare iti pot spune sigut ca te poti inscrie in armata. Teoretic, ar trebui sa poti si in politie dar in practica iti pot respinge dosarul pentru ca nu indeplinesti conditia de a avea un comportament corespunzator in societate.
La serviciiile speciale (SRI, SIE, DGIA, etc) ai inchisa poarta de acum chiar daca intervine reabilitarea.

| tofanlucian12 a răspuns:

Nasol pentru viitoar. si sa fii cuminte in contiunare. e cel mai bine. bafta!

| 12faly56 a răspuns:

Din pacate ti-ai patat onoarea de tinar si te va urmari toata viata.